Bir Dilekle Başladı Her Şey Romanı Geniş Özeti – İncelemesi

Bir Dilekle Başladı Her Şey Romanı Geniş Özeti – İncelemesi ne anlatıyor sonu nasıl bitiyor konusu nedir kaç sayfa yorumlar yazarı kimdir kim yazdı

BİR DİLEKLE BAŞLADI HER ŞEY

ÖZET:

Anne Marie Roche otuz sekiz yaşında, küçük bir köpeği olan, kocasını 9 ay önce kaybetmiş, oldukça genç ve alımlı, maddi durumu iyi olan bir kadındır ve bölgedeki en ünlü kitapçı olan Blossom sokağı kitapçısının sahibidir. Kocası 9 ay önce kalp krizi geçirerek vefat etmişti. Robert’le bir süre önce ayrılmış olmalarına rağmen resmi kayıtlara göre dul kalmıştı. Anne Marie çocuk istediği için kocasıyla arası bozulmuştu çünkü Robert’in ilk evliliğinden bir oğlu ve bir kızı vardı. Tekrar aynı yoldan geçmek istemediğini söylemişti Anne Marie’ye. Anne Marie Robert’in kızı Melissa ile ne kadar iyi olmaya çalışmış olsa da Melissa onunla hiç iyi olmamıştı ve babasıyla aralarının bozulması için her şeyi yapmıştı. Üvey kızının anne ve babasının bir gün yeniden evleneceği umudunu yitirmeyi istemediği için ona kızdığını düşünüyordu.

 

Anne Marie sevgililer gününde kız arkadaşlarını toplamak ve eğlenmek ister bu sebeple Elise Beaumont, Lillie Higgins ve kızı Barbie Foster o gün Anne Marie’nin dükkanına gelirler. Elise Beaumont’un kocası Maverick kansere karşı verdiği uzun ve zorlu mücadelede maalesef geçenlerde yenilmişti. Elise altmışlı yaşlarının ortasında emekli kütüphanecidir. Elise, kocasıyla otuz yıl ayrı yaşadıktan sonra yeniden bir araya gelmiş, üç yıl geçmeden de hayat arkadaşını tekrar kaybetmiştir. Anne-kız olan Lillie ile Barbie kocalarını üç yıl önce aynı uçak kazasında yitirmiştir. Lillie’nin kocası ve damadı bir parfüm şirketinde üst düzey yönetici olarak çalışmışlardır. Lillie altmışlı yaşlarının ortasında, narin çıtı pıtı yapısıyla neredeyse hiç yaşlanmayan bir kadındır. Pahalı örgü işleri kıyafetler giyer daima mücevherler takardı. Kızı Barbie daima dümdüz duran sarı saçları, çarpıcı buz mavisi gözleri olan ve güzel vücutlu bir kadındı. Sevgililer gününü yalnız geçirmemek adına toplanıp şarap içmeye, dertleşmeye karar verirler. Anne Marie kız arkadaşlarına aklına gelen bir fikirden bahseder. Arkadaşlarından yirmi dilek yazıp gerçekleştirmelerini ister.  Böylece hayatın heyecanını yeniden yakalayacaklardı.  Anne Marie artık hayatına kocasının ardından yas tutarak geçirmek istemediğini fark etmiştir.

Elise Anne Marie’nin çocuk sevdasını bildiği için ona yardımcı olmak amacıyla okulda sorun yaşayan çocuklar için yapılan bir programdan bahseder. Anne Marie haftada bir kez okula gidecek ve onun için seçilmiş problemli çocukla öğle yemeği yiyerek zaman geçirecektir. Bu fikir ona çok cazip gelir. Dileklerini yazmak için bir defter alır ve dileklerini yazmaya başlar. Kırmızı bir kovboy çizmesi almak, sevdiğiyle Paris’e gitmek ve örgü örmek vardır dilek listesinde. Örgü örebilmek için bir el işleri dükkanına gider ve örgü alır. Kız arkadaşları da dileklerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Lillie dileklerinden biri olan araba almayı gerçekleştirir ve kendisine bir BMW alır, güzel bir gezintiye çıkarlar Anne Marie’yle.

Anne Marie Woodrow Wilson ilokulu’na gider ve projeye katılmak ister.  Gönüllü işler yapmak da Anne Marie’nin dilek listesinde vardır. Anne Marie okulun müdüresi  Helen Meyer ile görüşür ve projeye katılır. Onu Ellen Falk ile tanıştırırlar. Ellen ikinci sınıf öğrencisi, annesi hapishanede babası ise onu çok küçükken terk etmiş olan bir kızdır. Helen Meyer  Anne Marie’ye küçük kızın anneannesinde yaşadığından bahseder. Anne Marie  kendisine neden Ellen Falk gibi bir kızın verildiğini merak eder. Helen Meyer ona Ellen’ın kitap okumayı çok sevdiğini ve kendisinin bir kitap dükkanı olduğu için iyi anlaşabileceklerini söyler.  Anne Marie Ellen ile tanışır ve ilk öğle yemeğini yerler o gün. Küçük kız uysal ve oldukça çekingendir. Anne Marie ağzından laf almak için köpeği Baxter’dan  bahseder. Ellen köpeği çok merak eder Anne Marie ona köpeğini bir gün yanında getireceğine dair söz verir.  Bundan sonra her Çarşamba öğle yemeğinde buluşacaklardır.

Anne Marie eve gittiğinde Melissa’nın onun aradığını gördü ve üvey kızına istemeyerek de olsa geri döndü. Melissa ona bir şey anlatmak istediğini ve bunun önemli olduğunu söyledi. Cuma akşamı için bir restoran belirlediler.

Anne Marie her zaman arasının iyi olduğu üvey oğlu Brandon’ı arar ve ona Melissa’nın kendisiyle ne konuşmak istediğini sorar. Melissa söyleyeceği şeyden kimseye bahsetmemiştir. Brandon ona bir fikri olmadığını söyler. Cuma günü Anne Marie kararlaştırdıkları saat olan yediden kısa bir süre önce restorana varır. Melissa oraya çoktan gelmiştir ve bu Anne Marie’yi şaşırtır. Melissa hala Anne Marie’ye karşı kaba tutumlar sergilemektedir. Havadan sudan konuştuktan sonra Melissa asıl konuya girer. Anne Marie’ye babasının asistanı Rebecca Gilroy ile bir ilişkisinin olduğunu ve Rebecca Gilroy’un hamile kaldığını bir oğlunun olduğunu söyler. Anne Marie kocasının ihanetini öğrendikten sonra yıkılır. Melissa ona destek çıkar ve Rebecca ile konuşarak çocuğun babasından olup olmadığını öğrenmesini ister. Anne Marie ise böyle bir şeyi asla yapamayacağını söyler. Kocasının ihanetini bir kez daha dinlemeye dayanamayacaktır. Bu kötü zamanlarında ona iyi gelen tek şey Ellen olmaya başlar, her Çarşamba Ellen’ın okuluna gider ve küçük kızla dertleşirler.  Anne Marie Ellen’ı mutlu etmek için okula Baxter’ı götürür. Ellen ve Baxter çok iyi anlaşırlar. Ellen ona anneannesinden bahseder. Helen Meyer Anne Marie’ye Ellen’ın okulda bir gösterisinin olduğundan bahseder ve küçük kızı yalnız bırakmamasını ister.  Anne Marie ona kesinlikle geleceğini söyleyerek okuldan ayrılır. Arkadaşı Elise ona Rebecca Gilroy’la konuşarak gerçekleri öğrenmesi gerektiğini söyler. Anne Marie istemeyerek de olsa kabul eder ama konuşmaya şu anlık hiç niyeti yoktur.  Elise’le buluşmasının ardından Ellen’ın gösterisine gider. Anne Marie küçük kızı izlerken kendisini bir an için onun annesi olarak görür. Zaman geçtikçe birbirlerine daha çok alışmışlardır.

Bir akşam Anne Marie yatmak üzereyken ev telefonu çalar numara bilinmeyen numara olarak gözükür. Anne Marie telefonu açtığında Dolores Falk adında bir kadın Ellen’ın anneannesi olduğunu, bir rahatsızlık geçirdiği için ambulansın yolda olduğunu söyler. Anne Marie’den Ellen’a bakmasını ister.  Anne Marie küçük kızın evine gittiğinde ambulans çoktan gelmiştir ve yaşlı kadını hastaneye götürürler. Anne Marie ağlayan kızı sakinleştirmeye çalışır ve evine götürür. Ona çalışma odasında ki kanepede yer yapar. Günler geçtikçe küçük kız anneannesini merak etmeye başlar. Anne Marie kadın ameliyat olduktan sonra Ellen’ı anneannesinin ziyaretine  Virginia Mason hastanesine götürmeye başlar.

Yaşlı kadın günden güne daha iyi olmaya başlar. Dolores Falk hastanede olduğu günlerde Anne Marie ve Ellen bir çok şey yaparlar. Anne Marie bir akşam oğlu Brandon’ı evine davet eder hep birlikte akşam yemeği yerler üstelik Ellen, Anne Marie’nin bütün kız arkadaşlarıyla tanışır ve hepsi de onu çok severler. Ellen, Anne Marie’nin dilek defterini okur ve oda kendisine bir defter alarak dileklerini yazmaya başlar bu Anne Marie’yi çok etkiler. Ellen örgü örmek ister ve Anne Marie’den örgü öğrenmeye başlar. Küçük kız dilek listesinin başına bir annesinin olmasını istediğini ve babasının gerçekte kim olduğunu öğrenmek istediğini yazar. Anne Marie her gün Dolores Falk’ın hemşireleriyle konuşur ve durumu hakkında bilgi alır.

 Anne Marie’nin dükkanına Washington eyaleti çocuk esirgeme kurumundan gelen Evelyn Boyle gelir ve Anne Marie’nin Ellen Falk’a koruyucu aile görevi üstlenip üstlenmediğini sorar. Evelyn Boyle Anne Marie’nin gayet iyi bir koruyucu aile olduğunu söyler.  Anne Marie bunu duymaktan çok mutlu olur ve Dolores Falk taburcu olana kadar Ellen’a bakmaya devam eder.

Evelyn Boyle gittikten sonra dükkana üvey kızı Melissa Roche gelir. Melissa’nın morali oldukça bozuktur. Melissa, Anne Marie’ye annesinin ona çok kızgın olduğunu söyler. Melissa bu yıl mezun olamayacağını çünkü okulu bıraktığını söyler. Okulu bırakmasının nedeni ise sevgilisi Micheal’dan hamile kalmasıdır fakat Micheal’ın bundan henüz haberi yoktur. Annesi Pamela, Melissa’ya hakaret etmiş bu bebeği aldırmasını istemiştir. Anne Marie ise ona bebeğini doğurmasının ve hamile olduğunu Micheal’a söylemesinin daha doğru olduğunu söyler. Melissa’da bunu istediğini fark eder. Anne Marie bu durum sayesinde üvey kızıyla arasında ki bütün buzları eritir. Ellen ve Anne Marie Dolores Falk’u ziyaret etmeye gider ve kadını çok daha iyi görür.  Dolores Falk taburcu olduktan sonra Ellen evden gider ve Marie büyük bir boşluğa düşer. Üvey kızı hayatını düzene sokar, sevgilisine durumu anlatır ve evlenme kararı alırlar. Anne Marie’de düğün hazırlıklarında üvey kızına yardımcı olur. Bebeğin cinsiyetinin kız olacağını öğrenirler. Anne Marie Çarşamba günü okula gittiğinde Ellen’ı okulda göremez ve Bayan Meyer’a sorar. Ellen’ın anneannesinin dün gece öldüğü haberini alır.  Bir saat önce Ellen’ı çocuk esirgeme gelip almıştır. Küçük kız bir kez daha ailesiz kalmıştı. Eve gidip hemen Evelyn Boyle’u arar ve kendisinin bakmak istediğini söyler. Ertesi gün Ellen, Anne Marie’nin dükkanına getirilir birbirlerine sarılırlar ve Anne Marie ona bir daha asla yanından ayrılmayacağını söyler. Evelyn boyle’a Ellen’ı evlat edinmek istediğini söyler. Mahkeme kararıyla Ellen, Anne Marie’nin kızı olur. Melissa ve Micheal’ın düğününü yaptıktan sonra Anne Marie küçük kızı adına bir parti düzenler. Elise,lilly,Barbie ve daha bir çok kişi orada toplanır. Anne Marie, hep yapmak istediği bir dileği olan Paris’e gitmeyi Ellen ile gerçekleştireceğini söyler. Anne kız birbirine sarılır. Anne Marie Ellen’ın iyi ki hayatına girdiğini düşünür.

Romanda mekan:

a) iç mekan: Blossom sokağı kitapçısının üstünde ki ev.

b)Dış mekan: Blossom kitapçısı, Woodrow Wilson ilkokulu, Virginia Mason hastanesi

Romanda ki kahramanlar: Anne Marie Roche; 38 yaşındadır, omuzlarına kadar uzanan kahverengi saçları vardır, orta boylu bir kadındır. Kocasının vefatından sonra ruhen çöküşler yaşamış ve mutlu olamamıştır.

Lillie Higgins: Altmışlı yaşlarının ortasındadır, narin, çıtı pıtı yapısıyla hiç yaşlanmayan o nadir kadınlardan biridir. Kocasının ani ölümüyle oda çok büyük sorunlar yaşamış, kendisini  yalnız hissetmiştir.

Elise Beaumont: 60 yaşında, emekli kütüphanecidir. Saçları kırlaşmış, yüz hatları sert olan, sıska bir kadındır. Kocasıyla 30 yıl ayrı yaşadıktan sonra bir araya gelmişler fakat kocasının 3 yıl sonra kansere yenik düşmesiyle hayat arkadaşını kaybetmiştir. Elise kocasının acı kaybından sonra çok acılar çekmiş, kimseyi sevememiştir.

Barbie Foster: Daima dümdüz sarı saçları,çarpıcı buz mavisi gözleri ve kusursuz vücudu olan bir kadındır. Kocasını bir uçak kazasında kaybettikten sonra kendisini ikiz oğullarına adamıştır ve yüzü hiç gülmemiştir. Kimseye kolay kolay güvenemeyen bir kadındır.

Ellen Falk: 8 yaşında, ikinci sınıf öğrencisidir. Ellen narin yapılı, kumral tenli, açık kahverengi saçlı bir kızdır. Utangaç, narin, ve suskun bir yapıya sahiptir.

Dolores Falk: 60 yaşında, kır saçlı, orta boylu bir kadındır. Kendini onurlu yaşamaya adamıştır ve onuruna büyük önem verir.  Kızlarından çok çekmiş bir kadındır bu nedenle hayatı hep mutsuz geçmiştir.