Buzullar Arasında Bir Kış Romanı Özeti Konusu ve Soruları – Jules Verne

Buzullar Arasında Bir Kış

Buzullar Arasında Bir Kış Romanı Konusu Nedir?

Jules Verne’in Buzullar Arasında Bir Kış romanının konusu, zorlu doğa koşulları altında bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Buzullar Arasında Bir Kış Romanı Özeti

Jules Verne’in 1855 yılında yayımlanan Buzullar Arasında Bir Kış romanı, Dunkerque’ten Grönland’a uzanan bir sefer sırasında yaşanan heyecan ve gerilim dolu bir macerayı anlatıyor.

Romanın baş karakteri, Korkusuz Kız adlı geminin kaptanı Louis Cornbutte’dur. Louis, sefer sırasında tehlike sinyalleri aldığı bir uskunanın yardımına koşmak üzere filikayla denize açılmış ve geri dönmemiştir. Gemi, ikinci kaptan Karlsen tarafından Dunkerque’e geri getirilir.

Louis’nin öldüğüne inanmayan ve kendisi de denizci olan babası Jean Cornbutte, mürettebatı toplayarak oğlunu aramak üzere yeniden denize açılır. Yolculuk sırasında, Karlsen’in kızı Gerda ile tanışan Jean, Gerda’ya oğlunu bulmak için söz verir.

Gemi, Grönland’a vardığında, Louis’nin filikasının buzullara çarparak parçalandığını ve mürettebatın bir kısmının öldüğünü öğrenirler. Louis ve diğer hayatta kalanlar ise buzulların arasında bir şekilde hayatta kalmayı başarmışlardır.

Jean ve mürettebat, Louis ve diğer hayatta kalanları bulmak için buzullara doğru ilerlemeye başlar. Yol boyunca, zorlu doğa koşullarıyla ve açlık, susuzluk gibi tehlikelerle mücadele etmek zorunda kalırlar.

Sonunda, Louis ve diğer hayatta kalanları bulurlar. Ancak, Louis çok hastalanmıştır ve kurtarılamaz. Louis’nin ölümüyle birlikte, macera sona erer.

Roman, zorlu doğa koşulları altında bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Aynı zamanda, aşk ve dostluk gibi temaları da işliyor.

Verne, romanda, kutupların aşırı soğuk havasını ve ürkütücü ıssızlığını ustalıkla betimliyor. Okuyucular, romanı okurken, kendilerini buzullar arasında zorlu bir maceranın içinde bulabiliyorlar.

Buzullar Arasında Bir Kış Romanı Soruları

1- 12 Mayıs sabahı Dankerque Kilisesinin rahibinin vereceği vaazdan vazgeçmesine neden olan Jean Cornbutte’ye verdiği söz aşağıdakilerden hangisidir?
A) Düşmana karşı limanın savunulmasında denizcilere yardım etmek.
B) Denize açılacak gemiciler için limanda dua etmek.
C) Gemiyle limana gelen erzakların sayımını beraber yapmak.
D) Jean Cornbutte’nin oğlu Louis Cornbutte ve yeğeni Marie’nin evliliklerini kutsamak.

2- Louis Cornbutte ve diğer denizcilerin kullandıkları ve 12 Mayıs sabahı denizcilerin bir kısmını limana getiren ismini rahibin koyduğu yelkenlinin ismi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Çılgın İrlandalı
B) Korkusuz Kız
C) Jack Sparrov’un Köşkü
D) Siyah İnci

3- Denizcilerin, 12 Mayıs sabahı Dankerque Limanına yanaşırken yelkenliye siyah bayrak çekmelerinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A) Başka bir yelkenliden tehlike sinyalleri alınca Louis Cornbutte ve iki tayfanın yelkenliye doğru yardıma gitmesi ve geri dönememesidir.
B) Kaptan Louis Cornbutte’nin çok sevdiği sadık köpeği Max’ın şiddetli bir fırtınada denize düşüp ölmesidir.
C) Kaptan Louis Cornbutte’nin bir hafta önce uğradıkları bir limanda gönlünü başka bir kıza kaptırması ve onunla kalmasıdır.                                                                                                          D) Denizcilerin yaptıkları son savaşta elde ettikleri bütün ganimeti korsanların çalmasıdır.

4- Eserde Jean Cornbutte’nin sadık adamı olan, kaptanla birlikte birçok yolculuğa beraber çıkan, Marie’yi de kızı gibi seven kahramanımız aşağıdakilerden hangisidir?
A) Horta
B) Jean Benjamin
C) Penellan
D) Freud

5- Louis Cornbutte’nin başına gelen olaylardan sonra yelkenliye kaptanlık eden ve yelkenliyi limana getiren ikinci kaptan aşağıdakilerden hangisidir?
A) Andre Onana
B) Andre Vasling
C) Steven Gerig
D) Mapenda

6- Oğlunu aramak için yola çıkan kaptan Jean Cornbutte ve arkadaşlarının hem Louis Cornbutte ’den bir iz bulmak hem de biraz yiyecek almak için uğradığı, 1821 yılında kaptan Scoresby tarafından keşfedilen ada aşağıdakilerden hangisidir?
A) Korku Adası
B) Cristal Ada
C) Liverpool Adası
D) General Station Adası

7- Oğlunu aramak için yola çıkan kaptan Jean Cornbutte ve arkadaşları, Louis Cornbutte ve iki tayfaya ait ilk izlerin olduğu şişeyi ve şişenin içindeki belgeyi aşağıdaki limanlardan hangisinde bulmuştur?
A) Bodo Limanı
B) Grenwood Limanı
C) Manchester Limanı
D) Krakow Limanı

8- Kaptan Jean Cornbutte’nin 4 Kasım’dan sonra her dört günde bir geçtikleri yolların üzerine yiyecek depoları yaptırmasının sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Mevsimin kış olmasından dolayı yabani hayvanların aç kalmalarını önlemek.
B) Oğlu o yoldan geri dönerse oğlunun ve arkadaşlarının aç kalmasını önlemek.
C) Kendilerinden sonra gelen denizcilerin aç kalmalarını önlemek.
D) Dönüş yolunda kızak taşıma zahmetine katlanmadan yiyecek temin edebilmek.

9- 23 Ekim’de başlayan yolculuğa katılmayan, orada kalıp kendilerini oraya kadar getiren yelkenlinin bakımından sorumlu olan kahramanımız aşağıdakilerden hangisidir?
A) Panellan
B) Alain Turquiette
C) Aupic
D Fidele Misonne

10- Aşağıdaki kahramanlarımızdan hangisi 20 Ekim’de hazırlıkları tamamlanan ve 23 Ekim’de yola çıkılan sefere katılanlardan biri değildir?
A) Marie
B) Andre Vasling
C) Vasily Gorbaçov
D) Aupic

11- Sevgili gençler, Jean Cornbutte’nin yerine siz olsaydınız akrabalarınızı aramak için böyle bir yolculuğa çıkar mıydınız?

NOT: Sevgili Hocalarım, yukarıda hazırladığım sorular, eserin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından oluşturulan 8. baskısından hareketle hazırlanmıştır. Yazım ve noktalama işaretleri kurallarında hata varsa eğer affola.

NOT: Soruların doğru cevapları indireceğiniz bu word dosyasında kırmızı ile yazılanlardır.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
Çetin Çakal