Küçük Mucizeler Dükkanı Özet Konusu

Küçük Mucizeler Dükkanı Özet Konusu serisi sırası kaç yaş için uyundur alıntı yorum yazarı kimdir ana fikri nedir asıl ne anlatılmak istiyor mesajı nedir

KÜÇÜK MUCİZELER DÜKKANI

Bu romanda 4 kadının zorlu geçen hayatı anlatılmaktadır.

“Artık o eski tasasız kız değilim. Yaşadığım her günün değerini biliyorum. Çünkü hayatın ne kadar değerli olduğunu öğrendim… Hiçbir şeyi, özellikle de hayatı hafife almaz oldum. Artık hiçbir günümü boşa geçirmiyorum. Çektiğim acıların karşılıklarının olduğunu öğrendim…”

Hayatın içinden dört güçlü kadın…
Küçük mucizeler, büyük umutlar
Ve dostluğun iyileştirici gücüne dair sımsıcak bir hikâye…
Bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız!
(Tanıtım Bülteninden)

1- LYDİA HOFFMAN : Blossom sokağında “ Bir Yumak Mutluluk “ adlı tuhafiyesi vardır. Dükkanının üstündeki evinde kesiyle birlikte yaşamaktadırlar. İki defa kanser hastalığını babası sayesinde atlatmıştır. Hastalıqı sırasında bol bol örgü örmüştür. Hastalığını atlattıktan sonra babasını kaybetmiştir. Ailesinden geriye annesi ve ablası kalmıştır. Ablası Margaret ile iyi geçinemiyorlardır. Margaret onu hep kıskanmıştır. Hastandığı zaman tüm ilgiler Lydia’nın üzerinde olduğu için onu hiç sevmemiştir. Margaret’in 2 kızı vardır. Kızları ile Lydia’nın arası çok iyidir. Lydia dükkanında haftada 2 kere örgü kursu verecektir. Ve o 4 kadının dostlukları başlayacaktır. Dersi alacak olanlar Jacquline Donovan , Carol Girard , Alix Townsend’dir.
Lydia’nın ciddi diyebileceği iki ilişkisi olmuştur. Fakat hastalığından dolayı terk etmişlerdir. Lydia’nın sipariş ettiği ipleri getiren Brad çok iyi bir insandır. Ve birbirlerinden etkilenmişlerdir. Brad bir evlilik yapmıştır ve bir çocuğu vardır. Lydia Brad’e bağlanmaktan korkar. Zaman geçtikçe aralarında bir bağ oluşmuştur. Lydia rutin kontroller için doktoruna gittiğinde doktoru ona beyninde bir tümör olduğunu söylemiştir. Lydia bunu duyunca dünyası başına yıkılmıştır. Üçüncü kez hem de babası yanında yokken bununla başa çıkamayacağını düşünür. Ve Brad’in de ayrıldığını söylemiştir. Ama doktor tümörün iyi olduğunu ve alındığını söylemiştir. Yani kemoterapi görmeye gerek kalmamıştır. Şimdi ise Brad’e öyle davrandığı için çok pişmandır. Onunla tekrar görüşmek ister. Brad ona çok kırılmıştır ama yine de görüşmeyi kabul eder. Aralarındaki sorunu çözmüşlerdir. Lydia Brad’e çok güveniyordur ve onu çok seviyordur. Evlenmeye karar vermişlerdir. Lydia’nın işleri de çok iyi gidiyordur. Lydia Margaret ile de tam kardeş gibilerdir. Artık her şey yolundadır..

2-JACQULİNE DONOVAN : Jacquline 40-50’li yaşlarındadır. Oğlu Paul evlenmiştir. Gelini Tammie Lee ‘yi hiç sevmiyordur. Ve bir de üstüne Tammie Lee hamiledir. Jacquline suratı asık zengin bir bayandır. Örgü kursuna giden bayanlardan birisidir. Kocası Resee ile arası çok iyi değildir. Uzun zaman önce yataklarını bile ayırmışlardır. Kocasının onu aldattığını düşünüyordur ama aslında ikisi de birbirlerini çok seviyorlardır. Gelinini sevmiyordur ama ona iyi bir babaanne olacaktır. Bunun için bebek battaniyesi örmek için o kursa yazılmıştır. Ama Tammie Lee her zaman iyi olmuştur. Örgü kursunda hiç iyi anlaşamadığı bir kız vardır. Ve o kız bir qün Jacquline’nin hayatını kurtarmıştır. Ondan sonra birbirlerini sevmeye başlamışlardır. Jacquline kocasının onu aldattığını düşünür ama ona hesap sormaz. Jacquline yavaş yavaş gelinini sevmeye başlamıştır. Torununun adını Amelia Jacquline koymuşlardır. Ona kendi adını verdikleri için çok mutlu olmuş ve duygulanmıştır. Tammie Lee sayesinde kocası ile arasındaki sorunları gidermişlerdir. Jacquline ve Resee ikinci balayına çıkmışlardır. Artık onlar için her şey çok güzeldir..

3-CAROL GİRARD : Carol bir türlü hamile kalamıyordu. Bir gün Blossom Sokağından geçerken “ Bir Yumak Mutluluk “ adlı tuhafiye dikkatini çekmiştir ve içeriye girmiştir. Örgü kursunda verilen ilk dersin bebek battaniyesi olduğunu duyunca bu bir işaret diye düşünmüş hem örgü kursuna üye olmuştur hem de umutları tekrar yeşermiştir. İki kere tüp bebek tedavisi görmüştür ama sonuç olumsuzdur. Kocası Doug’a bir çocuk vermek istiyordur. Son şansları vardır son kez denemişlerdir bu sefer biraz daha uzun süre hamile kalmıştır ama 5 hafta sonunda tekrar düşük yapmıştır. Artık hiçbir şansları kalmamıştır. Evlat edinmeye kalksalar 5-6 sene bekleyeceklerdir. Doug istemiyordur. Tam her şey bitti derken , Carol’un örgü kursundan arkadaşı olan Alix’in ev arkadaşı hamiledir. Kızın sevgilisi terkemiştir. Ve kız bebeği doğurunca onu bir çöplüğe bırakmayı düşünmüştür. Bebeği istemiyordur. Alix böyle bir şeye izin vermemiştir. O anda aklına hemen Carol gelmiştir. Yasal yollarla bebeği onlara vermiş ve artık Carol ve Doug’un bir oğlu olmuştur. Artık Carol kocası ve oğlu ile bir bütün olmuştur..

4- ALİX TOWNSEND : Blossom Sokağında bir film dükkanında çalışıyordur. Yirmili yaşlarındadır. Yediği ceza için devlete hizmet etmek zorundadır. Bunun için örgü kursuna yazılır ve bir kuruma bebek battaniyesi örüp onlara verecektir. Birgün altıncı sınıfta aşık olduğu Jardon film dükkanına gelir. İkiside birbirlerinden hala hoşlanıyorlardır. Alix parasız biraz serseri tarzlı bir kızdır. Annesi ve babası birbirinden ayrıdır. İkisi de Alix’i arayıp sormazlar. Alix’in bir tane ev arkadaşı vardır. Ama araları çok iyi değildir. Örgü kursundan arkadaşı olan Jacquline’nin hayatını kurtardığı için Jacquline kendini ona karşı borçlu hissediyordu.Ve bu borcunu onu baştan aşağı yenileceği zaman ödeyecekti. Alix , saçının uçları mor renk ve giyinmeyi bilmeyen bir kızdı. Alix bu teklifi istemeye istemeye kabul etmişti. En ünlü kuaförden randevu alınmıştır. Ve Alix artık tanınmayacak bir haldedir. Jardon onu görünce çok şaşırmış ve beğenmiştir. Alix’in hayali kendi restoranı olması ve yemekleri kendi yapmasıdır. Yemek yapmayı çok seviyordur. Bu hayali Jacquline ve Resee sayesinde gerçek olmak üzeredir. Şimdi yemek okuluna gidiyordur. Jardon ile araları da çok iyidir. Artık onun için her şey yolundadır..

ROMAN KAHRAMANLARI
1- Lydia Hoffman
Fiziki Özellikleri : 1.60 cm boyundadır.
Kişisel Özellikleri : Sabırlı , iyi huylu ve fadakarlıdır .
2- Carol Girard
Fiziki Özellikleri : Uzun boylu ve orta kilolu birisidir.
3- Jacquline Donovan
Fiziki özellikleri : Bahsedilmemiştir.
Kişisel Özellikleri : İlk başlarda biraz kötüdür ama sonradan iyi olur. Güvenilir birisidir.
4- Alix Townsend
Fiziki Özellikleri : boyu çok uzun deqildir. Zayıftır.

ROMANDA ZAMAN : Romanda zamandan bahsedilmemiştir.

Roman İle İlgili Düşünceler Ve Görüşlerim ;

Romanı genel olarak çok beğendim beğenmediğim bir yeri yok . Dört kadının hayattaki tüm olumsuzluklara göğüs gererek sonunda sonları iyi biten bir romandır.