Mutlu Olmak İsteyen Adam Kitabı Özeti Konusu

Mutlu Olmak İsteyen Adam Kitabı Özeti kısaca Konusu ne anlatılıyor kaç sayfa yorumlar yazarı kimdir türü nedir

MUTLU OLMAK İSTEYEN ADAM – Laurent Gounelle

Mutlu Olmak İsteyen Adam Kitabı Konusu:

Laurent Gounelle’nin yazdığı Mutlu Olmak İsteyen Adam kitabı  bir kişisel gelişim kitabı ve mutluluğa giden yolda sizi aydınlatmayı hedefliyor ve bunun içinde bir adamın öyküsünü kullanıyor.

Uzakdoğu’ya Bali’ye tatile giden bir adam yaşamında her şeyin yolunda gitmesine karşın ününü duyduğu bir şifacıya gider. Şifacı ona mutlu olmadığını söyler ve söyledikleri ile adamı kendine inandırır. Bir anda her şeye bakış açısı değişen adam hayatında mutlu olmasını engelleyen her şeyi ortadan kaldırmaya ve bu şekilde mutluluğa ulaşmaya çalışır.

Mutlu Olmak İsteyen Adam okurlarına mutluluğun yolunu mutluluğa giden engelleri kaldırarak gidilebileceğini anlatan bir eser. 

Mutlu Olmak İsteyen Adam Kitabı Özeti :

Julian adında biri kendini hasta hisseder.Ama bu bilindik bir hastalık değildir.Hastalığın adı mutsuzluktur. Julian Bali de bir şifacıya gitmeye karar verir. Bu şifacı Japonya’daki başbakanını bile tedavi etmiş. Bu yüzden bu şifacının kendisine iyi geleceğini düşünür. Bali’ye vardığında şifacının bulunduğu eve doğru yol alır. Evine vardığında şaşırır.Çünkü şifacıyı hiç bu kadar yaşlı beklemez. Şifacı Julian’ı odasına götürür ve buraya ne sebeple geldiğini anlatmaya başlar.Julian’ı tedavi etmeye başlar.

Şifacı Julian’a baldırlarından başlayıp ayak ucuna kadar masaj yapar.Ve Julian’a hiçbir hastalığının olmadığını söyler. Tek derdinin mutsuzluk olduğunu da ilave eder. Neden mutsuz olduğunu sorgular. Julian, evli olmadığını söyler.Şifacı onu rahatlatacak şeyler söyler ve kısa bir terapi yapar. Ona kendini farklı şekillerde düşünmesini söyler. Şifacı örnekleriyle de destekler. Julian şifacıdan çok memnun kalır.Ona içini döktüğünün farkındadır. Şifacı Julian’a bir daha gelmesini söyler.Julian şifacıdan ayrılır ve Ubud’a doğru yol alır.Oraya vardığında kiraladığı bungalova gider. Bungalovları görünce içi huzur dolar. Ardından plaja gider. Aklına şifacıyla yaptıkları gelir…

Sabah güneş ışıkları yüzüne çarpar ve uyanır. Kalkar kalkmaz plajda gezintiye çıkar. Gezinirken Hans ile Claudia ile karşılaşır. Onlarla biraz sohbet eder.Ve oradan ayrılır. Aceleyle hazırlanıp şifacının evine gider. Şifacı Julia’na sorular sorar.Korkularından bahseder. Şifacı Julian’a inanırsa her şeyi çözebileceğini söyler. Julian’nın mutsuzluğunun asıl sebebi bazı kişiler tarafından sevilmemesidir. Fiziğini beğenememesi mutsuzluğuna sebep olur. Şifacı bunları duyunca ona çeşitli terapiler uygular. T

erapinin sonunda şifacı Julian’a görev verir. Bu görevi yerine getirmekle yükümlüdür.Julian görevlerini öğrendikten sonra arabasına biner.Ve Julian Ubud’a varır.Şifacının verdiği 1.görevi Julian’nın uyanıkken düş görmesidir. Julian’da hemen uygulamaya koyulur. Kendini fotoğrafçı olarak hayal eder.İnsanların hareketlerini,duygularını,fotoğrafa yansıtan bir fotoğrafçı olarak düşünür. Hayalinden sıyrılıp gerçeğe döner. Dışarı çıkar ve yolda Hans Claudia ile karşılaşır. Ve konsere giderler. Julian konser başlar başlamaz sıkılır. Ama tütsüler ve müziğin ritmi onu ele geçirir.Ve kendini rahatlatır. Konser çıkışından Claudia , Hans ve Julian kaplumbağaları Pemuteron plajında ziyarete giderler.

Kaplumbağaları izlemeye koyulurlar. Julian yeni doğacak kaplumbağalar hakkında bilgi edinir.Edindiği bilgiler sonucu üzülür.Plaj çıkışı doğrudan evine gelir. Sabah güneşin ışıklarıyla uyanır, şifacıyla buluşacaktır.Onun verdiği soruları yanıtlamaya gider.Amankila oteline gelir. Orada internetle araştırmasını yapar.Ve şifacının yanına gider.Ona araştırmalarından bahseder.Şifacı ile birlikte istatistiklerle araştırmalarından konuşurlar.Şifacı Juliana örnekler verir.Bir insanın kendine inanması her şeyi çözeceğini açıklar. Sağlık konusunu kapadıktan sonra şifacının yardımcısı Julian’a yemek götürür.Julian istemediğini bilir ama ayıp olmasın diye kabul eder.Bunu gören şifacı Julian’a kızar.İstemediğin bir şeyi kibar,bir şekilde yeri gelince söyleyip kabalık olmayacağını anlatır. Şifacı Julian’a verdiği görevleri sorar. Oda hayalinden anlatmaya başlar.Şifacı hayalini gerçekleştirmekten mutlu olup olmadığını sorar.O da mutlu olacağını söyler. Julian’dan hayalini gerçekleştirmesi için tatilinden vazgeçmesini ister. Julian bu söylediklerine tepki gösterir.

Şifacı Julian’a eğer bir şeyin gerçekleşmesini istiyorsan bazı şeylerden vazgeçmesi gerektiğini söyler.Julian korkularından bahseder.Şifacı korkularına karşı çıkmasını gerektiğini, korkularını yenmesini ister.Bir örnekle açıklar.Yeni yürüyen bebeğin düşe kalka yürümeyi başardığını söyler. Şifacının sözleri bittikten sonra Julian’a yeni bir görev verir. Bu görev kişilere kendisine hayır dedirttirmemektir. Kendini ne kadar zorlasa da saçma taktiklerle bulunsa da Bali’li insanlardan hayır cevabını almayacağını biliyordu.Her konuştuğu Bali’lerden hayır cevabını alamadı yaptığı hareketlere rağmen. Ta ki Hans’tan borç para isteyene kadar.Anında hayır cevabını aldı. Acenteyi arayıp uçağın saatini değiştirmek isteyince de hayır cevabını almıştı.

Ertesi gün şifacının yanına gidip olanları anlatır.İnsanların kişiyi hayal kırıklarına uğratmak istemesi nedeniyle reddedilmesini söyler şifacı.Konuşmalarının ardından bahçeye inerler.İndiklerinde Julian’nın hayali olan fotoğrafçılıkla konuşurlar. Şifacı Julian’la tekrar konuşarak onu rahatlatır.Julian hayalinde para kazandığını söyler. Şifacı da paranın somut bir şey olduğunu,kin,nefreti, mutsuzluğu getirdiğini ve paranın iyi yerlere kullanılmasıyla kişiye mutluluk kazandıracağını söyler.Julian bu konulmadan sonra paranın o kadar da önemli olmadığını anlar. Julian konuşmanın ardından eski anıları gözünün önüne gelir.Julian ayakkabıcıyla bir anısını hatırlar. Ayakkabıcının ayakkabı boyarken işine ne kadar değer verdiğini görür. Lekeler gittikçe yüzüne gülümseme geldiğini görür.

Bu mutluluğun her şeyle sağlanabileceği yeter ki insanın istemesi gerektiğini anlar. Ve şifacıyla sohbete devam eder. Julian şifacıyla daha çok vakit geçirmek için biletini ertelettirir.Sonra plaja gidip kafeye oturur.Orada ki aşıkları izler. Zamanını onları izleyerek geçirir.Sonra evine gider.Sabah olunca son kez şifacının yanına gider.Ama şifacıyı orada bulamaz .Oysa ki şifacıyla son kez görüşmek için biletini ertelettirmiştir.Şifacı ona not bırakır.Notta her şeyi kendi başına yapabileceğini söyler. Mutluluğu artık bulabileceğine inanır Julian. Şifacının notu ardından eve varır ve gece boyu sahilde yüzer.Sabah kalktığında küçük bir çocuğun yanına gider. Ve o çocuğa kendisinin kimseyi yönetmesine izin verdirmemesi gerektiğini söyler.Çocuk oradan ayrılır ve Julian arkasından bakakalır.
SON

ROMANIN KAHRAMANLARI
HANS:
FİZİKSEL ÖZELLİĞİ:Saçları koyu gri.Yüzü çok ifadeli değildir.Dudakları incedir.
KİŞİSEL ÖZELLİĞİ:Yok
CLAUDİA:
FİZİKSEL ÖZELLİĞİ:Yuvarlak yüzlü,40 yaşlarında.
KİŞİSEL ÖZELLİĞİ:Sevimli.yumuşak nazik bir kadın.
JULİAN:
KİŞİSEL ÖZELLİĞİ:Kültürünü seven bir kişi.Romanın baş kahramanıdır.Mutlu olmayı şifacıdan öğrenir.
FİZİKSEL ÖZELLİĞİ:YOK
DİCK:
FİZİKSEL ÖZELLİĞİ:Uzun boylu.kalın enseli,kısa koyu saçlı.
KİŞİSEL ÖZELLİĞİ:YOK
JENZ:
FİZİKSEL ÖZELLİĞİ:İncecik, göçük yanaklı sarı sakallı,kel.
KİŞİSEL ÖZELLİĞİ:YOK
ROMANIN MEKANI:
İÇ MEKAN:Bungolav;Gri kumlu,vahşi bir plajın kıyısına kondurulmuş bir bungolav
Ev:Yan yana dizili çan çatılardan ibaret,birinden diğerine geçilebilen duvarsız bir ev. Konser salonu
DIŞ MEKAN: Ubud yolu: Kıvrık bir yol etrafında nehirler yer alıyor.Muz ağaçlarıyla çevrili tarlalara sahi. Plaj:
Amantika: Çiçek yığınlı yol. Çakıllarla çevrili çimen.Tek katlı ve kısmen duvarsız,çağdaş sömürge stilinde tasarlanmış,ender bulunan ağaçlar ve 3 havuz.
Yogis kalesi: Ahşaptan ,zarif,Venedik storlarının yumuşattığı ışık,alçak koltuklar,sehpalar.
Şifacının bahçesi: Ekili alanlarla dolu,sarı mavi çiçekler,yeşil kokulu gür, dev bir bambu.
Fas Merkeş Camii El fani Meydanı:Ucuz meyhaneler,her tarafta seyyar satıcalar var.
Bali:

ROMANDA ZAMAN
Zaman genellikle öğle vakitlerinde geçiyor. Ve akşam saatlerinde geçtiği de oluyor.

ROMAN İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM
Mutsuzluktan mutlu olacağına inanarak kurtulmak. İnsanın inanarak yapamayacağı şeylerin olmaması ve mutlu olana kadar Julian’ın pes etmemesi.