Oz Büyücüsü Romanı Soruları

Çetin Çakal öğretmenimizin hazırladığı L. Frank Baum tarafından kaleme alınan Oz Büyücüsü Romanı Soruları aşağıda yer almaktadır. Cevapları da en sonda word dosyasında mevcuttur.

1- Em Teyze ve Henry Enişte ile birlikte yaşadığı evin hortuma kapılmasıyla birlikte daha önce hazırlanan mahzene giremeyen ve evle birlikte hortuma kapılarak Çıtırcıkların diyarına kadar sürüklenen kahramanımız aşağıdakilerden hangisidir?

A) Samuel   B) Beckett   C) Dorothy   D) Toto   E) Walter

 

2- Çıtırcıkların diyarındaki insanların yıllardır esaret altında kalmasına sebep olan, onları gece gündüz çalıştıran ve hortuma kapılan evin üzerine düşmesi sonucu ölen cadı aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kuzey’in İyi Kalpli Cadısı

B) Oz Büyücüsü

C) Batı’nın Kötü Kalpli Cadısı

D) Güney’in İyi Kalpli Cadısı

E) Doğu’nun Kötü Kalpli Cadısı

 

3- Dorothy’nin sadık dostu olup uzun, ipek gibi yumuşacık siyah tüyleri olan, bütün gün Dorothy ile oyunlar oynayan, çıktığı yolculukta arkadaşından ayrılmayan köpeğin ismi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Fox

B) Toto

C) Oscar

D) Rex

E) Chicko

 

4- Dorothy’nin Kansas’a geri dönebilmesi için kendine yardım edebilecek tek kişi olan Oz Büyücüsü tarafından yönetilen yer aşağıdakilerden hangisidir?

A) Periler Diyarı

B) Zaman Köyü

C) Gezginler Adası

D) Zümrütköy

E) Uçan Ev

 

5- Dorothy’nin evine dönebilmek için çıktığı yolda yürürken mısır tarlasında kargaları korkutmak için sırığa takılı halde bulup kurtardığı daha sonra Oz Büyücüsünden kendisine beyin istemek için Dorothy ile beraber yola koyulan karakterimiz aşağıdakilerden hangisidir?

A) Korkuluk

B) Kurumuş Erik Ağacı

C) Porsuk

D) Market Poşeti

E) Rüzgârgülü

 

6- Dorothy ve arkadaşlarının Oz Büyücüsü ’ne ulaşmak için çıktıları yolda ormanda yürürken elinde baltası ile eklemleri paslandığı için hareketsiz halde inlerken buldukları, kulübesinde bulunan yağdanlıkla kendisini yağlayarak kurtardıkları ve Oz Büyücüsünden kendine kalp istemek için dostlarımızın yolculuğuna katılan kahramanımız aşağıdakilerden hangisidir?

A) Yaşlı Madenci

B) Pinokyo

C) Teneke Oduncu

D) Kulübe Muhafızı

E) Uzun Bacak Jerry

 

7- Dorothy ve arkadaşlarının Oz Büyücüsü ‘ne ulaşmak için çıktıları yolda ormanda yürürken karşılarına çıkan, Dorothy’nin arkadaşlarını yere yuvarlayan daha sonra korkak olduğunu itiraf eden ve Oz büyücüsünden cesaret istemek için dostlarımızın yolculuğuna katılan kahramanımız aşağıdakilerden hangisidir?

A) Topalak Tavşan

B) Yaramaz Kuzgun

C) Benekli Çita

D) Keseli Kanguru

E) Korkak Aslan

 

8- Dorothy ve arkadaşlarının Oz Büyücüsü ‘ne ulaşmak için çıktıları yolda ormanda yürürken karşılarına çıkan ve bir süre kahramanlarımızı kovalayan kaplan kafalı ayı gövdeli canavarların ismi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kaplayı

B) Şimşek Surat

C) Kızıl Surat

D) Benek Kol

E) Ateş Göz

 

9- Kahramanlarımızın bindikleri sandal suda sürüklenince kendilerini kurtarmak için çabalarken nehirde bulunan sırıkta mahsur kalan korkuluğu kurtaran kuş aşağıdakilerden hangisidir?

A) Saksağan

B) Şahin

C) Kartal

D) Leylek

E) Doğan

 

10- Ölümcül gelincik tarlasından geçerken gelincik kokusuyla zehirlenip uyuya kalan aslanı kurtarmak için dostlarımıza yardım eden kahramanlarımız aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sincap Kral ve Diğer Sincaplar

B) Tarla Farelerinin Kraliçesi ve Emrindeki Fareler

C) Çizgili Rakun Ailesi

D) Göçmen Ceylan Sürüsü

E) Boz Ayı Ailesi

 

11- Batı’nın kötü kalpli cadısının kendisini öldürmeye gelen Dorothy ve arkadaşlarından kurtulmak için birkaç yola başvurmuştur. Aşağıdakilerden hangisi bu yollardan biri değildir?

A) Yanlarına koca kurtları göndermiştir.

B) Yanlarına vahşi ve kalabalık bir karga sürüsü göndermiştir.

C) Yanlarına kalabalık bir arı sürüsü göndermiştir.

D) Kendine köle yaptığı Çirozlardan silahlı bir birlik göndermiştir.

E) Daha önce ölen Doğunun kötü kalpli cadısının ruhunu üzerlerine göndermiştir.

 

12- Oz Büyücüsünün talebi üzerine Batının kötü kalpli cadısını öldürüp Zümrütköy’e geri dönen Dorothy ve arkadaşlarının moralini bozan olay aşağıdakilerden hangisidir?

A) Yanlış kişiyi öldürmeleri.

B) Dorothy’nin arkadaşlarının birden ortadan kaybolmaları.

C) Oz büyücüsünün sahtekâr olduğunun ortaya çıkması.

D) Dorothy’nin ayaklarındaki sihirli çizmelerin kendisini taşa çevirmesi.

E) Oz Büyücüsünün bir arkadaşına uzun sürecek bir ziyarete gitmesi.

 

13- Batının kötü kalpli cadısının Dorothy ve arkadaşlarını yok etmek için dolabında bulunan sihirli şapkadan dilediği son dilek de başarısız olunca şapkanın Dorothy’e geçmesi üzerine Zümrütköy’e ulaşmak için yardımını kullandığı yaratıklar aşağıdakilerden hangisidir?

A) Kanatlı Maymunlar

B) Kaplayı

C) Dev Bacaklı Sincaplar

D) Kanatlı Domuzlar

E) Teneke Kafalı Arılar

 

14- Oz Büyücüsünün balonuna binemeyen Dorothy’nin teyzesi ve eniştesinin yanına dönmek için yardım istediği ve bu talebini gerçekleştiren güneyin cadısı aşağıdakilerden kimdir?

A) Stekor

B) Linda

C) Gervinya

D) Glinda

E) Matilda

NOT: Sevgili Hocalarım, yukarıda hazırladığım sorular, eserin Parodi Yayınları tarafından oluşturulan 3. baskısından hareketle hazırlanmıştır. Eser 161 sayfadan oluşmaktadır. Sorularda yazım ve noktalama hatası varsa eğer affola!

Bu soruları world dosyası olarak İNDİR