Pal Sokağı Çocukları Özet Konusu Kısaca

Pal Sokağı Çocukları Özet Konusu Kısaca sonu nasıl bitiyor yazarı kim kim tarafından yazıldı ana fikri Pal Sokağı çocuğu Karakterleri ve özellikleri olay örgüsü kaç yaş için uygun geçtiği yer

Pal Sokağı Çocukları Özeti:

Pal sokağı çocuklarının bir oyun yerleri vardır. Bu arsada toplanır,oyunlar oynayıp eğlenirler. Bir dernek kurarlar bu derneğin adını da Macun toplayanlar derneği bu dernekteki üyeler macun tolayıp çiğnerler. Bu çocuklar oyunlarına Boka’yı başkan seçerler.
Aşağı sokakta botanik bahçesi çocukları var. Bu çocukların oyun bahçeleri olmadığı için pal sokağı çocuklarının arsalarını almak istiyorlar bu olay ciddi olunca orayı savaşarak almayı istiyorlar. Bu rekabet botanik bahçesi çocuklarının Nemeçek ve arkadaşlarının oyunlarını bozup milelerine el koymasıyla başlamıştır. Bu olayı başka bir gün arkadaşlarına anlatmışlardır.Başka bir gün botanik bahçesi çocuklarının başkanı olan Ferenç Atş’ın onların kalelerinin bir bayrağını çalıp gitmiştir.Bu olaylar o kadar ciddi olmuştur ki komutanlar,üst eğmenler, teğmenler, erler gibi görevleri vardı. Bayrağı çalan düşmanlarına iyi bir ders vermek istiyorlardı.

Üyeler toplanıp şöyle bir karar aldılar komutan ve iki askeri düşmanın kalesine girip ”PALL SOKAĞI ÇOCUKLARI BURADAYDILAR”yazılı kağıdı bırakma kararı aldılar. Boka, çonakaş ve henüz er olan Nemeçek ile birlikte gideceklerdi.Bu gece tehlikeli geçtiysede bu işi başardılar. O gece kötü bir olayla karşılaştılar arkadaşları olan Gereb onlara ihanet etmişti.Gereb düşmanlarına arsayı anlatıyordu. Savaş günü geldi herkes bir heyecana girmişti.Askerlerin savaşa nasıl katılacağı,ne görev alacağı komutanları tarafından belirlenmiş ve iki sefer anlatılmıştı. Nemeçek o tehlikeli gece de hastalanmıştı bu yüzden savaşta yoktu. Gereb de yaptıklarından pişman olmuş eski grubuna tekrar geri dönmüştü.Boka savaş planında ufak bir değişiklik yapmıştı.Şimdi herkes hazırdı düşmanı bekliyordular. Düşman iki şekilde arsaya girecektiler Mal ve Maria sokağından ilk olarak maria sokağındakiler saldırı yaptı. Bu grubu alt edip kulubelerine tıkadılar. İkinci gruba ise hep birden saldırı yapıp sokağa doğru sürüklediler bu sırada Ferenç kulubedekileri kurtarmaya giderken birden biri onun üzerine atlayıp yere yatırdı.Onu yere yatıran çocuk Nemeçekti hasta haliyle evden kaçmış ve savaş alanına gelmiş gözünü Ferenç’e dikmişti.Nemeçek yere düştüğü sırada bayılmıştı.Annesi onu eve götürürken savaş bitmiş ve kazanılmıştı.Çocukların yardımıyla Nemeçeki eve götürmüştü.Herkes oradan ayrılırken Boka gitmedi çünkü birşeyler olacağını sezmişti.O gece beklerken Ferenç te oraya geldi Çünkü hastalığın sebebi oydu.

Bir gece Nemeçek kahramanlık yapıp düşmanın kampına kadar girmişti.Düşman Gereb ile konuşurken bir sözü gururuna yediremeyip ortaya çıktı ve onların liderleri onu suya girmesine zorladı o da girdi hastalığı ağırladı ve bu duruma geldi.Ama ne yaşandıysa boşuna Nemeçek’in durumu ortadaydı onu kötü bir son bekliyordu.Savaşlar,kavgalar hepsi boşunaydı ;Çünkü arsaya büyük bir apartman dikilecekti.Bu olaylardan etkilenen Nemeçek öldü.

Mekan: Okul, Pall Sokağı, Botanik bahçesi, Ülloi sokağı, Maria sokağı
Zaman: 1907 Budapeşte’de yazılmış
Kahramanlar: Çele, Vays, Çonakoş, Barabas, Gereb, Çengey, Rihter, Kolnay, Yano, Pastor kardeşler, Lejik, Sebeniç, Racz, Ferenç Atş, Vendaver
Başkahramanlar: Yohan Boka ve Ernö Nemeçek
Düşüncelerim: Boka’nın sakinliği,dürüstlüğü,adaletli ve disiplinli olmasını beğendim.
Örnek=Savaşa başkan seçilerek savaş düzenini çok dikkatli hazırlayıp ve gerçek bir savaşa katılıyormuş gibi hazırlıklarını yapmış ve kesin bir şekilde görevleri dağıtıp üzerlerinde gerçek bir komutanın yaptığını yapıp askerlerin üzerine çok büyük disiplin uygulamış ve savaşı sonunda kazanmışlar.