Gorki Arkadaş Romanı Özeti

Roman: Arkadaş
Yazarı: Maksim Gorki
Mekanlar: Odessa limanı, Batum, Kerson, Kafkasya, Tiflis, Kırım, Feodesya, Simferepol, Yalta, Ulaşta, Gümrük, Tersk
Baş kahramanlar: Maksim ve Şakro Ptadze

Gorki Arkadaş Romanı Özeti:

Şakro ve Maksim ile bir demir limanında karşılaştılar. Maksim onu tanımayı isteyip yanına gitti.İkisi iyi arkadaş olunca iş aramaya koyuluyorlar. Gittikleri yerlerde işe başlayıp 2 veya 3 gün çalışıp bırakmaktı. Maksim sabırlı, doğru, iyi yürekli biriydi Şakro ise Çalışmayı sevmeyen, para kazanmak için dilencilik yapan biriydi. Maksim kazandığı parayı onunla paylaşırdı Çünkü ikisi iyi arkadaş olmuşlardı Maksim ona ne kadar nasihatler yapsada boşuna Şakro hiçbir zaman onu dikkate almazdı. Onula beraber geçirdiği yolculuklar güzel anılarla dolu ama Şakro bazen ondan kuşku duyduğu zamanlarda olmuştur.

Bir gece bir gümrükten bir sandalı çalıp kaçacaklar. Ama gece yağmurlu, fırtınalı ve denizin ortasında korkunç geçe bir gece sandalın zincilirini koparıp denize açıldılar. Dalgalar çok büyük olduğundan sandalı dengede tutmak bi hayli zordur. Bir ara büyük bir dalga sandalı ters çevirince Şakro ve Maksim sandalın ters taraflarında kaldılar. Maksim bir ip fırlatacağını ve sandalı tekrar düz yapacağını söyledi.

Şakro ”beni boğmaya mı çalışıyorsun diye mırıldandı” ama maksim onu duymamazlıktan geldi. Sonra sandal eski haline geldi ama ışıklar çoktan gözden kaybolmuştu bile ve gece dahada karanlık daha da korkunç olmuştu.Uzunbir süre denizin içinde kaldılar. Sabaha doğru sandal kıyıya yaklaşmıştı onları üç çoban ve köpekleri fark etti onları ağırladılar ve sonra gitmelerini rica ettiler onlarda gittiler.

Şakro her zaman evinin hayalini, yemeklerin hayalini kuruyor.Artık uzun yolculuğun sonuna gelinmişti. Şakro ailesini oturduğu mahalleye gelmişti. Maksim’e biraz bekle birine evimizi sorup geleceğim deyip gitti ama bir dahada dönmedi o andan sonrada onu birdaha hiç görmedi ve bir daha da hiç ona rastlamadı. Böylece uzun süren arkadaşlıkları sona ermişti. Şakro ona daha fazla yük olamak istememişti.