Harry Potter ve Ateş Kadehi Romanı Kitabı Özeti İncelemesi Yorumlar

harry potter ve ateş kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi Romanı Kitabı Özeti İncelemesi Yorumlar

Büyücülük okulunda 4. sınıfa geçen Harry yaz tatilinde Dursleyler`den izin alıp arkadaşlarıyla Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gitmek için Ronlara gider. Harry, Ron, Hermione ve Ron`un ailesi(annesi hariç) Dünya Kupası`na giderler.Yalnız maçtan bittikten sonra Ölüm Yiyenler’in saldırısına uğrarlar.

Hogwarts’daki en büyük yenilik ise 3 büyücü turnuvasıdır.Bu turnuva 3 büyük okul olan Hogwarts,Durmstrong ve arasında her 4 yılda bir olan bir turnuvadır.

Bu turnuvaya katılmak istemesede hatta yaşı bile tutmasada Harry kendini bu turnuvanın içinde bulur. Nedeni ise kendinin ölmesini isteyen Lord Voldemort’un casusu tarafından Ateş Kadeh’ine atılmıştır.Ancak en yakın arkadaşı Ron ona inanmayıp kendi isteğiyle katıldığına inanır ve onunla konuşmaz çünkü Ron bu turnuvaya katılmayı çok istiyordu. Diğer okul müdürleri duruma itiraz etse de Ateş Kadehi sönmüştür ve ancak 4 yıl sonra yanacağından ve adı çıkan kişilerle sihirsel olarak bir bağ kurduğu için pek fazla bir şey diyemezler.

Harry turnuva çok çetingeçti. Turnuvalarda ejderhalar,sfenksler,kelekerler(5 metre büyüklügündeki hamam böcekleri),denizhalkı, cincüceler ve son olarak büyük örümceklerle savaşmıştır.

Harry Poter 1. görevde ejderhalar ile savaşır(bu arada Harry’e inanan Ron ile yeniden barışır)2. görevde göldeki deniz halkı ile savaşır.3. görevde ise labirente girer.Labirentte keleker,sfenksler,örümcekler gibi türlü türlü sihirli yaratıklarla savaşır ve ne olursa 3. görevden sonra olur.

Harry 3. görevde Ateş Kadehini alınca 1. olacaktır fakat labirentte Harry tek değildir tabikide.Diğer rakipleri olan Victor Krum (Durmstrong’tan), Fleur Delecaur (Beauxbatonx’tan) ve Cedric Diggory (Hogwarst’tan) vardır rakip olarak.

Victor Krum labirentte aklını kaybeder ve Fleur Delacaur’u öldürür sonra Victor Cedric’le karşılaşır ve aralarında savaş başlar.Cedric yere düşer ve Victor da onu tam öldürecek iken Harry Potter gelir.Potter Victor’un arkasında olduğu için Victor onu görmez ve Potter onu bayıltır.

Şimdi turnuvada sadece Cedric ve Harry kalmıştır.Harry Cedric ile Cedric de Harry ile dosthane biçimde labirentte Ateş Kadehini ararlar. Ateş Kadehini ikiside aynı anda bulurlar ve aralarında büyük mücadele başlar. Cedric uzun boylu olduğu için Harry’den bir adım öndedir. Cedric tam kadehe dokunacakken bir örümcek onu bacağından yaralar. Ancak bunu gören Harry örümceği öldürür ve Cedric’i kurtarır. Bu arada labirent kapanmaya başlar ikisinden birisi mutlaka kadehi almak zorundadır. Harry’nin aklına bir çözüm yolu gelir ve ikiside aynı anda dokunur. Normalde labirentin başına ışınlanmaları gerekirken kendilerini mezarlıkta bulurlar

Fakat biraz tuhaftır.Aynı zamanda tehlikelidir.Ancak Harry ve Cedric bunun farkına Voldemord’un yardımcısı Kılkuyruk gelene kadar fark edemezler.Kılkuyruk önce Cedric’i öldürür sonra Harry’i bayıltır.

Harry uyandığında bir mezar taşına sıkıca sihirli bir şekilde bağlıdır. Sonra Harry’nin başındaki yara izi ağrır. Çünkü yara izi anca Voldemort’un yakınında olduğu zaman veya onun cinayet arzusu kabardığı zaman ağrır.Gözünü hafifçe aralar ve kim olduğuna bakmak ister.Kılkuyruk birgün ateşin üstünde bir kazan ve bir bezin içinde hareket eden bir canlı vardır.Harry Kılkuyruk’a sorar;“Beni neden kaçırdınız? Öldürmek için ise neden duruyorsun? ”Kılkuyruk başını kaldırır ve derki;“Seni öldürmek isteseydim bir saniye bile durmazdım.Seni buraya efendimi diriltmek için getirdik.”

Sonra Harry’nin sağ bileğinden kan alır ve kazana 3 damla akıtır ve derki;“Efendimin hasmından zorla alınan kanı efendimi dirilteceksin.”der.Sonra bir kemik çıkarır açık olan mezardan kazana atar der ki;“Efendimin babasından alınan kemik efendimi güçlendireceksin.”der.

Sonra beklenmedik bir şey yapar ve kendi bileğini keser ve kazana atar.Acılar içinde bağırarak der ki;“Hizmetkarın gönüllü olarak verilen eti efendini güçlendireceksin.”der.

Harry’nin yara izi öyle bir acır ki o anda gözlerini açamaz olur.Biraz sonra ağrısı hafiften diner ve gözlerini açınca karşısında Lord Voldemort’u görür.Voldemort Harry ile konuşur onunla dalga geçer ve onu öldürmek için asasını doğrulttuğunda Harry ordan bir yolunu bulur kaçar.Hogwars’a döner ve başta sihir bakanı olmak üzere herkeze Voldemort’un döndüğünü söyler fakat sihir bakanı buna inanmaz.

Bu arada okulda Voldemort’un casusuda bulunur.Casus karanlık sanatlar ve savunma öğretmeni olan Deligöz Moddy’dir.Ancak bu gerçek Deligöz deildir bu adam onun kılığına girmiş bir Ölüm yiyendir.

Daha sonra her şeyi Vaftiz Babası olan Sirius’a, Prof. Dumbledore’a,Prof. Mcgonagoll’a (Grifindoor masasının öğretmeni), Prof. Snape (Slytherin masasının öğretmeni)’e anlatır.

Daha sonra revirde uzun bir uykuya dalan Harry okulun son günü sabah kahvaltısında uyanır tabiî ki sihirle uyutulur.(rüya görmemesi için)

Harry kahvaltıdan sonra Krum ve Fleur ile vedalaşır Krum ondan özür diler ve Harry’de kabul eder.Sonra Privet Drive doğru (Dursleyler’in evine) yola çıkar.

ROMANDA ZAMAN:

Romanda kesin bir zaman belirtilmemiştir.

KARAKTERLER

HARRY POTTER:Romanın baş kahramanıdır,onun alnındaki yara izi o ile Lord Voldemont arasında sihirsel bir bağ oluşturur,fiziksel özellikleri belirtilmemiştir.Kendi hayali olan sıradan bir büyücü olarak yetişmek Cho ile evlenmek gibi normal hayalleri vardır ancak onu süprizlerle karşılar.

HERMİONE GRANGER:Anne ve babası muggle olan (büyücü olmayan) Hermione çok zeki,çok çalışkan bir kişiliğe sahip olan Granger, Harry’nin en yakın arkadaşıdır.

RON WEASLEY:Ron Weasley turuncu saçlı,orta boylu,satranç oynamayı çok iyi biliyo,ama zeki bir kişiliğe sahip değildir.Ron’un kardeşleri 6 kişidir.Percy,Bill,Fred,George(fred ve George ikizdir),Ginny’dir.

CHO CHANG:Harry’den bir yaş büyük olan Cho Harry’nin sevdiği kızdır.Çok sakin ve uysal bir kız olan Cho Harry’den sadece hoşlanyordur ancak aşık değildi.O Cedric’i seviyordu.

Mr. ARTHUR WEASLEY: Ron’un babası olan Weasley sihir bakanlığında muggle bölümünde çalışan Weasley aynı zamanda muggle eşyalarına çok düşkündür.

Mrs. MOLLY WEASLEY: Bayan Weasley Ron’un annesidir.Molly Harry’i çok sever.Onu kendi oğullarından ayırmaz biraz agresif olan Molly aynı zamanda çok merhametli ve şefkatlidir.

Prof. ALBUS DUMBLEDOR: Çok bilgili ve zeki olan Albus Lord Voldermort’un korktuğu tek insandır ve aynı zamanda Hogwars’ın müdürüdür.Harry’i korumak için her şeyi yapmıştır hatta bir sonraki kitapta canını bile vermiştir.

Prof. MİNEVRA MCGONOGOLL: Prof. Minevra Grifindoor sınıfının öğretmenidir aynı zamanda okul müdür yardımcısıdır.

ROMANDA MEKAN:

HOGWARTS OKULU
MEZARLIK
LABİRENT
GÖL
RONLAR’IN EVİ
DURSLEYLER’İN EVİ
HOGSMADE
QUİDDİTCH DÜNYA KUPASININ OYNANDIĞI YER