Huzur Sokağı Romanı Özeti

Huzur Sokağı Romanı Özeti kısaca konusu yazarı kim ana fikri sonu nasıl bitiyor kaç yaş için

HUZUR SOKAĞI ÖZETİ

Bilal İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinde okumaktadır. Bilal imanlı bir qençtir. Bu yüzden okulda bir çok sorun yaşamıştır. Okulda arkadaşı yoktur. Sadece bir kişi vardır o da Necati’dir. Necati Bilalden çok şey öğrendi. Necati’nin kız arkadaşı gece hayatına düşkündür. Ama o da sonradan hakikati anlayıp  Necatigile katılmıştır. Evlilik kararı aldılar. Zorluklara rağmen evlendiler. Bilal’in evinin karşısındaki boş arsaya apartman yapılmıştır. Bu apartmana sosyete, mahalledeki insanları küçük gören, zengin kimseler taşınmıştır.

Bilal uyurken bir kadın sesiyle irkilmiştir. Karşı apatmandaki kardeşine seslenen genç kızı görünce kalbi delice çarpmaya başlamıştır. Bir an göz göze gelmişler ve Bilal alt üst olmuştur. Bilal artık hep onu hayal ediyordur. Aslında apartmandaki bütün kızlar Bilal’in yakışıklılığını konuşuyorlardır. Ama Bilal’in evleneceği kız kapalı, namazını kılan bir kız olmasını istiyordu. Feyza da onu elde etmek için bir oyun oynamaya karar verir. Elde edene kadar Bilal’in istediği gibi bir kız olacaktır. Onu elde ettiğinde ise centilmen bir salon erkeği haline getirecektir. Kapıcıyla Bilal’e haber göndermiştir.

Onu ilk gördüğünden beri ona aşık olduğunu ve Bilal’in tam istediği kız olduğunu söylemesini tembih etmiştir. Feyza’nın dadısı her şeyi duymuştur. Aslında Feyza ona tam anlamıyla aşıktır. Dadı duyduğu her şeyi Bilal’e anlatmıştır. Bilal yıkılmıştır. Zaman geçmiştir. Bilal başka bir kızla evlenmiştir. Feyza günden güne eriyordur. Feyza’ya Yüksek inşaat Mühendisi Selim Bey talip olmuştur. Babası Feyza’ya bahsettiğinde Feyza’nın cevabı “EVET” olmuştur. Bu duruma herkes şaşırmıştır. İçine sinen bir evet değildir bu. Ve Huzur Sokağına giren bir gelin arabası. Feyza prensesler gibi olmuştur.

Arabaya binip giderken karşısından gelen Bilal’i görmüştür. Bilal Feyza’yı görünce başı dönmüştür. Feyza Bilal’in karşısında zorla gülüyordur. Bilal’in bir oğlu vardır. İkincisi olacakkaen doğumda hem bebeğini hem de eşini kaybeder. Artık Bilal oğluyla yapayalnızdır. Feyza’nın evliliği iyi gidiyordur. Selim ve Feyza her gece başka kulüptedirler. Feyza hala Bilal’i düşünüyordur. Dadısına sordu neden ben değilde o kenar mahalleli kadınla evlendi diye. Dadı Bilal’in nasıl bir eş istediğini anlatmıştır. Bunların hiç birinin Feyza da olmadığını söylemiştir. Feyza sadece susmuştur. Feyza yavaş yavaş hakikati anlamaya başlamıştır. Artık gece dışarı çıkmıyordur. Namazını kılıyordur. Selim bu durumdan hiç hoşnut değildir. Feyza kızını da bir islami şuur içerisinde yetiştiriyordur. Artık sürekli kavga ediyorlardır. Ve bir gün Selim Feyza’yı dövmüştür. Feyza Dadısına eşyaları toplamasını istemiştir.

Ailesinin yanına gideceklerdir. Ama Dadı Feyza’ya bir gazete uzatmıştır. Gazete ailesi’nin bir trafik kazasında öldüğü yazıyordur. Feyza yıkılmıştır. Ama tekrar Huzur sokağına dönmüşlerdir. Selim ile Feyza boşanmışlardır. Mahalledekiler Feyza’yı böyle değişmiş olarak görünce çok sevinmişlerdir. Dadısı felç olmuştur. Feyza evde dikiş dikerek geçimlerini sağlıyorlardır. Feyza bir gün dükkana iş götürürken Bilal’i görmüştür. Bilal şaşkındır. Ama kendini toparlayıp Feyza ile konuşmak istese de Feyza onunla konuşmak istememiştir. Feyza kızı Hilal’in okuluyla bir çok sorun yaşamıştır. Dadısını kaybedince daha kötü günler onu bekliyordur. Hilal’in eğitimi için bayağı okul değiştirmek zorunda kalmıştır. Hilal’in başı kapalı ve namaz kıldığı için okullar eğitim görmesini istememişlerdir. Tek sorun budur. Ama Hilal çok çalışkan bir kızdır. Feyza’nın aklından Bilal hiç çıkmıyordur.

O gün onunla konuşmamasının nedeni Bilal ile karısının arasına girmek istemiyordur. Yuva yıkan kadın olmak istemiyordur. Feyza Bİlal’in karısının öldüğünü bilmiyordur. Hilal okulunu bitirmiştir. Annesiyle evde bol bol vakit geçiriyordur. Bir gün Feyza çok fenalaşmıştır. Hilal akşam yağmurun altında ağlaya ağlaya doktor aramaya çıkmıştır. Büyük bir caddenin önünde etrafına bakıyordur. Bir tabelada kocaman harflerle yazılı “DOKTOR NAZIM” yazısını görmüştür. Hemen gidip durumu anlatmıştır. Doktorun yanında hem aile dostu hem de asistanı olan Nusret vardı.  Hep beraber eve geldiler. Feyza’nın durumu ciddidir. Feyza’yı kliniğe yatırırlar. Yaklaşık bir ay Feyza hastanede yatmıştır. Bu süre zarfında Nusret ve Hilal birbirlerine aşık olmuşlardır. Ailelerin de haberi vardır.

Nusret’in annesi ölmüştür babası ise “BİLAL” dir. Bundan daha kimsenin haberi yoktur. Düğünden bir kaç gün önce tanışacaklardır. Nusret’e güzel bir iş teklifi gelmiştir. SEVAN ilaç firması’nın müdürü olacaktır. Nusret teklifi kabul etmiştir. Bir gece ecza deposunun önünde bekçi dsahil iki adam daha ilaçların yerine uyuşturucu yerleştirmişlerdir. Ve Nusret suçsuz olduğu halde hapise girmiştir. Bu işin altında Feyza’nın eski kocası Selim vardır. Selim’in yanında çalışan Hatice Teyza FEyza’yı çok severdi. Hala da görüşüyorlardır. Hatice Teyze SElim’in telefon konuşmalarında her şeyi duymuştur. Bunları gelip Feyza’ya anlatmıştır. Feyza bir plan yapmıştır. Selim suç ortaklarıyla telefonda konuştuğu zaman sesini kaydedecektir. Planladığı gibi olmuştur.

Nusret’in duruşma saatinde tekrar bir iş yapacaklardır. Feyza bunu mahkemede delil olarak kullanacaktır ve şahitlik yapacaktır. Duruşmadan önce Nusret ile konuşurken birisi ” oğlum” diye bağırmıştır. Feyza arkasını döndüğünde karşısında Bilal’i görünce eli ayağı titremeye başlamış Bilal de ne yapacağını şaşırmıştır. Nusret ve Hilal bu duruma anlam verememişlerdir. Nihayet duruşma saati gelmiştir.

Feyza her şeyi anlatmıştır. Feyza Selim’i ve arkadaşlarını suçüstü yakalatmak istiyordur. Ve polislere adresi verirken bir silah sesi duyulur ve Feyza kanlar içinde yerdedir. Çok  kan kaybediyordur. Onu götürmek isteyenlere izin vermiyor o adresi tamamlamaya çalışıyordu. Zor da olsa adresi verdi. Ve hastaneye kaldırıldı. Selim’i yakalattı ve damadını kurtardı. Feyza ölüyordu. Hilal’i iyi yerlere emanet ettiği için huzurluydu. Ama hayatı boyunca aklından kalbinden çıkaramadığı tek sevdiği insan Bilal’e doyamadan hayata gözlerini yummuştur..

 KAHRAMANLAR

Fiziki özellikleri ;

1- Bilal : Uzun boylu, yakışıklı bir gençtir.

2- Feyza : Uzun siyah saçlı, zümrüt yeşili gözleri vardır.

3- Hilal : Fiziki özelliğinden bahsedilmemiştir.

4- Nusret : Fiziki özelliğinden bahsedilmemiştir ama romanda babasına bezediği yazılmıştır.

5- Nazım : Bahsedilmemiştir.

6- Selim : Bahsedilmemiştir.

Kişisel özellikleri ;

1-Bilal : imanlı, çok iyi kalpli, yardımsever bir gençtir.

2-Feyza : İlk önce herkesi küçük gören kimse iken, sonra iyi bir insan olmuştur.

3- Hilal : Merhametli küçüklüğünden beri zor hayat şartlasrı yaşamıştır.

4- Nusret : kalbi temiz, çok iyi bir insandır.

5- Nazım : iyi bir aile dostudur.

6- Selim : kötü kalpli, kumarbaz bir insandır.

ZAMAN : Romanda zaman belirtilmemiştir.

ROMANDA EN BEĞENDİĞİM YER : Feyza ve Bilal’in birbirlerini son kere görmeleri.

ROMANDA BEĞENMEDİĞİM YER : Romanda beğenmediğim bir yer yok.

MEKAN : Romanda genelde dış mekan kullanılmıştır. İstanbul’un sokaklarından , semtlerinden bahsedilmiştir.