Kerime Nadir Balayı Romanı Kısa Bir Değerlendirmesi ve Yorumu

Kerime Nadir’in romanlarından Balayı bitti. Balayı’nı yazarken ,o zamanki sosyal medyada bir tartışma yarattı mı merak ettim. Konu olarak seçilen ve hiç işlemiş diye düşünülen alan romanın kalıcılığına etki etmez fazla. Sonuç da defalarca yazılmıştır.

Olay Armağan , babası Tevhid’in babalığı olduğunu öğrenir. Tevhid in, yani babalığının evlenme teklifini kabul eder. Ancak yazar;

1- Senelerce kızı olarak büyüttüğü biri ile evlenmesinin ruh halini, psikolojik,sosyalojik çözümlemesini iyi yapamamış.

2- “Bir romancının hayat” isimli öz yaşam kitabında gazetelerin siparişi üzerine roman yazıyor ve tefrika şeklinde yayınlanıyor. O zamanki koşullar bu eleştirilmez. Sonuç da aynı davranışı ekonomik sıkıntı çeken Peyami Safa ve Kemal Tahir de istek üzerine polisiye yazmıştır. Böyle bir konu mutlaka gazete isteği ile yazılmış,konuda gazete tarafından seçilmiştir.

3- Acaba o zaman ki okur kitlesi bu konuyu nasıl karşılamış?

4- Romanın sonuca bağlanması yazarın acelesine gelmiş. Çünkü romanın başında tanıdığı evli olduğunu bildiği ve metresi olmasını teklif eden Mütahit Bekirden o kadar iğreniyor ki miğdesi bulanıyor. Ve romanın sonunda Bekir ile aşk yaşamaya başlıyor. Nefret ettiği kocasından ayrılıp metres hayatını tercih ediyor. Oysa romanın başında adamın teklifinde midesi bulanmış nefret etmişti.Yani olay kahramanı karekterini karıştırmış.
Okuduktan sonra bir filimini izlemeyi düşündüm,bulamadım. Düz mantıkla yazılan,aşırı derece basite kaçmış bir roman. Ama yazarın her romanı güzel olacak diye bir şey de yok.