Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Romanı / Kitabı Özeti

YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT ÖZETİ

80 yaşındaki yaşlı bir kadının torununa yazdığı mektuplardan oluşuyor. Yaşlı kadın 33 yaşındaki kızını trafik kazası sonucu bulamadığı için rastgele bir evlilik yapar.

Uzun süre çocuğu olmadığı için tedavi görmeye karar verir.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Romanı / Kitabı Özeti

Tedavi görmek için kaplıcaya gider. Gittiği hastanede bir doktorla tanışır. Yaşlı kadının genç olduğu zamanda hayal ettiği erkek tipi doktora uygundur. Büyükanne gençken hayal ettiği aşkı doktorla yaşamaya başlar. Yaşlı kadının tedavisi bittiği için Kaplıca ‘dan dönmek zorunda kalır. Geçirdikleri zaman kısa sürse de bu kısa sürede büyük bir aşkın oluşmasına yemiştir.

Oluşan bu aşkı telefonlar ve mektuplarla devam ettirirler.2. defa buluştukları zaman sevdiği adamdan hamile kalır, çocuğunun öz babasını kocasından ve herkesten saklar. Gizli aşkından dünyaya gelen kızını evli adamdan dünyaya gelmiş gibi gösterir. Yaşlı kadın küçükken ailesinden çok baskı ne torununa nede kızına baskı göstermemiştir.

Onları özgür bırakıp ve hayatlarına karışmayıp aldıkları her karara saygı göstermiştir. Büyükannenin kızını bu kadar özgür bırakması sonucu kızı başına buyruk olmuştur. Büyükannenin sevdiği adamı kaybetmesi sonucu , bir süre kızıyla ilgilenememiştir. Kızı 26 yaşına geldiği zamanda ise kocasını kaybetmiştir. Annesine saygısı olmayan kızı , kendini çılgın bir hayatın içinde bulur.

Türkiye ‘de geçirdiği tatil sonrasında hamile kalır. Çocuğunun babasını bile bilmeyen kız psikolojik sorunlardan dolayı tedavi görür. Annesiyle aynı kaderi yaşayan kız tedavi olduğu doktora aşık olur. Aşık olduğu adam aslında doktor değil bir dolandırıcıdır. Büyükannenın kızını dolandırıp büyük miktarda borca sokar. Kız her şeyin farkına varır ama iş işten geçmiş olur. Arayıp sormadığı annesini yardım istemek için aramak zorunda kalır.

Araları iyi olmadığı daha şiddetli kavga etmeye başlayan anne kız tartışma esnasında büyükanne kızının gerçek babasının da doktor olduğunu ağzından kaçırmıştır. Kız bu haberi ummadığı anda öğrendiği için öz babasının hiç tanımadığı ve görmediği bir doktor olunca hızlıca evden çıkar ve arabasına atlayıp hızlıca gider. Öğrendiklerinin etkisiyle geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeder. Kızından geriye kalan sadece torunu olmuştur. Torununa o bakar ve o büyütür.

Torununun yaşı ilerledikçe kendi kararlarını kendi almaya başlar. Torunu Amerika ‘da okumak için gitmeye karar verir. Torunundan haber almayan yaşlı kadın gün gün torununa mektup yazmaya başlar. Torunundan geriye küçükken birlikte aldıkları küçük sevimli Buck ve evde yaşadıkları anıları kalır. Torununun gitmesiyle hastalanır ve torununa yazdığı mektuplar asla torununa postalanmaz.

ROMANIN KAHRAMANLARI:

FİZİKSEL VE RUHSAL ÖZELLİKLERİ:
BÜYÜKANNE:

Küçük yaşta ailesinden baskı görerek büyüdüğü için torununu ve kızını özgür bırakmak isteyen bir kadın

KOCASI: Sessiz sedasız, büyükanneyle sadece evlenmek için evlenen bi adam

KIZI: Başına buyruk olan sorumsuz bir kızdır. Türkiye’de tatilde olduğu zaman hamile kalır.(agusto)

DOLANDIRICI DOKTOR: Büyükannenin kızını kandırıp , onunla aşk yaşayıp büyük bir borca sokarak ortadan kaybolmuştur.

TORUNU: Babasını tanımayan ve annesinin ölümünden sonra büyükanne tarafından büyütülür. büyüdüğünde ise kendi kararlarını kendi almaya başlayıp Amerika ‘ya okumaya gider.

ROMANIN ANA FİKRİ: Hayatımızı gururu ,kini bir yana bırakarak yüreğimizi dinlememizi istiyor ve o düşüncenin mutluluğu elde edeceğine inanıyor.

DOKTOR: Yaşlı kadının gizli aşk yaşadığı kızının gerçek babasıdır.

 

ROMAN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM VE BEĞENDİĞİM YANLARI:

Unutulan insani kavramları anlatan bir roman. Sevginin her şeyden üstün olduğunu kanıtlayan bir kitap. Gurur, kin, nefret gibi duygularla hayatımıza yön verip de yaşamayı değil. içimizden nasıl geliyorsa öyle yaşamamızı isteyen ve adının da olduğu gibi yüreğimiz nereye gitmek istiyorsa oraya gitmemizi isteyen bir roman