Aşk-ı Memnu Romanı Özeti

Aşk-ı Memnu Özeti, konusu, ana fikri, yazarı, kahramanları, karakterleri Aşk-ı Memnu kitabı sonu nasıl bitiyor, alıntı, yorum, Aşk-ı Memnu kitabı kaç sayfa (448 sayfa), ilk ne neyi anlatıyor

Aşk-ı Memnu Romanı Özeti

Aşk-ı Memnu Romanının Türk Edebiyatındaki Önemi:

Aşk-ı Memnu, roman kurgusu bakımından son derece başarılı bir eser olup modern Türk romanının ilk örneği sayılır. Aşk-ı Memnu romanı, Halit Ziya Uşaklıgil‘in 1899-1900 arasında Serveti Fünun dergisinde parça parça yayımlanan, 1901 senesinde de kitap olarak basılan realist romanı.

Aşk-ı Memnu Romanı Konusu:

Romanda, aşktan başka dertleri olmayan, varlıklı, hazır yiyici, Batılı yaşama biçimine düşkün, toplumsal sorunlardan uzak insanların yasak aşk serüvenleri anlatılır.

Aşk-ı Memnu Romanı Özeti:

Elli yaşında zengin bir dul olan Adnan Bey, Boğaziçi’nde göz kamaştıran büyük bir yalıda kızı Nihal ve oğlu Bülent ile birlikte oturmaktadır. İstanbul’un gözde çevrelerinde zariflikleri ve serbest yaşama biçimleriyle ün salan Firdevs Hanım ile kızları Bihter ve Peyker ise Melih Bey takımı olarak anılmaktadır. Firdevs Hanım‘in gezmek, eğlenmek, lüks bir hayat sürmek amacıyla zengin bir koca bulma hayali, kızlarına da yansımıştır.

Bu iki aile bir gün, İstanbul’un o zamanki gezinti yerlerinden Göksu’da tanışır. Firdevs Hanım, Adnan Bey’in kendisiyle evleneceği beklentisindedir; ama Adnan Bey, neredeyse kızı yaşındaki Bihter‘le evlenir. Bihter’in, Adnan Bey’in yaşadığı yalının tek hanımı olmak ve gönlünce yaşamak arzusuyla yaptığı bu evliliğe, Firdevs Hanım da Adnan Bey’in zenginliğini düşünerek razı olur. Ancak bir süre sonra Bihter mutlu olmadığını, hata yaptığını anlar.

Adnan Bey’in macera düşkünü çapkın yeğeni Behlül’ün ilgisine bir süre karşılık vermese de sonunda gönlünü ona kaptırır. Bihter’e uzun zaman kur yapmış ve sonunda muradına ermiş olan Behlül bu yasak aşktan çabuk bıkar. Onun gözü nişanlandığı Nihal’dedir. Nihal ise nişanlısı Behlül’den şüphelenmektedir.

Nitekim bir süre sonra üvey annesiyle Behlül’ün tartışmalarından nişanlısının üvey annesiyle yasak ilişkiye girdiğini öğrenir. Adnan Bey’in de bu ilişkiyi kölesi Beşir’den öğrenmesi işi büsbütün karıştırır. Bihter için artık yapacak tek şey intihar etmek olur.