Eylül Özeti

eylül özeti

Eylül Romanı İlk Ne?

Eylül romanı edebiyatımızdaki ilk psikolojik romandır. Servetifünun‘un en büyük ikinci romancısı olan Mehmet Rauf tarafından kaleme alınmıştır.

Eylül Romanı Konusu:

Evli bir kadınla, kocasının yakın arkadaşı olan bir adam arasında yaşanan yasak aşk anlatılmaktadır.

Eylül Romanı Özeti

Beş yıldır mutlu bir evlilik sürdüren Süreyya Bey‘le Suat Hanım, bir yaz Boğaziçi’nde bir yalı kiralarlar. Süreyya’nın arkadaşı Necip de sık sık yalıda misafir olarak kalır. Müzik zevkleri Necip ile Suat’ı birbirlerine yaklaştırır.

Necip’in Suat’a duyduğu büyük saygı, giderek derin bir aşka dönüşmeye başlar. Ancak Necip, arkadaşı Süreyya’ya ihanet edecek karakterde bir insan değildir. Bu yüzden sevgisini içinde gizler.

Bir gün Suat’ın eldivenin bir tekini ondan habersizde aldıktan sonra hastalanır. Ateşi yükseldiğinde bu eldiveni sayıklar durur. Suat bunu öğrenince Necip’in duygularına eldiveninin diğer tekini de ona vererek karşılık verir. Ancak bu iki sevgili birbirlerine büyük bir aşkla bağlanmış olsalar da ahlak değerleri bu aşkı açığa vurmalarına izin vermemektedir. Bu arada yaz sezonu kapanmış, tekrar konağa taşınılmıştır.

Necip de Suat da içlerinde saklı tuttukları aşka büyük acılar pahasına direnmişler, bu duyguya kendilerini teslim etmemişlerdir. Bir gün konakta çıkan yangın bu iki sevgilinin sonunu hazırlar. Suat yangın sırasında içerde kalmış ve Necip onu kurtarmak için eve girmiştir. Ancak başarılı olamamış, Suat ve Necip birlikte can vermiştir.