Briç Masasında Cinayet Özeti Konusu

Briç Masasında Cinayet özeti konusu kısa kim yazdı eser kime ait romanın sonu nasıl bitiyor yorum alıntı kişileri proje ödevi incelemesi değerlendirmesi

Briç Masasında Cinayet Kısa Özeti Konusu

Oldukça havalı biri olan Bay Shaitana evinde bir briç partisi verir. Ev sahibinin bir anda öldürülmesi, eğlenceli briç partisini bir cinayet soruşturmasına çevirir. Partiye davetli olan 4 soruşturmacı -Hercule Poirot, Müfettiş Battle, Albay Race ve Ariande Oliver- diğer 4 davetliden birinin cinayeti işlediğine inanmaktadır. Üstelik 4 davetleninin de bu cinayeti işlemeleri için uygun fırsatları ve saklayacak önemli sırları olduğu soruşturmalar neticesinde ortaya çıkar. Acaba soruşturmacılar, hangi davetlinin ev sahibini öldürecek kadar önemli sırlar ve sönmeyen bir nefret taşıdığını bulabilecekler midir?Yoksa tüm davetliler ortak bir sırra ve geçmişe mi sahiptir?

Briçle ilgisi olanlar
SHAITANA : Cinayetlere ve katillere  fazlasıyla meraklı biri  baya da zengin.
Albay RACE : Gizli servisin başı.Bazı araştırmalar yapıyor.
GEOFFREY ROBERTS: Ünlü bir doktor kendine pek güveniyor, neşeli bir adam.
BİNBAŞI DESPARD: Yakışıklı ve genç bir adam.  İyi bir avcı.
BAYAN LORRIMER:Yaşlı ve nazik bir kadın. Sakin ve pek çok da soğukkanlı.
ANNE MEREDİTH: Güzel bir kız ama çok korkak biri
ARIADNE OLİVER: ünlü bir romancı. Katili bildiğini düşünüyor.
RHODA DAWES :  Anne  Meredith ’in  arkadaşı. Hayat dolu bir kız
ELSIE BATT : Hizmetçi kız. Bazı şeyleri biliyor .
 Sekreter. Polisten pek haz etmiyor.
BAYAN LUXMORE. Bir profesörün karısı ve HERCULE POİROT
BAY SHAITANA: Hercule poriot bir sergide  kendine selam veren bir adama hızla dönerek eğilip selam vermiştir. Bu kişi bay Shaıtanadan başka kimse değildir.Bay Shaitananın fiziksel özelliklerine bakacak olursak  bıyıkları sık ve gür değil ama yinede güzel bir bıyık,uzun boylu ,zayıf ve üzgün ifadeli bir yüze sahiptir. Kendini mefistoya benzetmişti.O geceki kıyafeti olağanüstüydü ama yine kıyafetinde bir acayiplik vardı.Onu gören bir İngiliz erkeği bir tekme yapıştırmak isterdi.Poriot  shaıtanında sergide 3 biblosu  olduğunu söylemiş.Shaıtana köşe bucak yerlerden bulduğunu söylemiş.Evde değişik eserlerininde olduğunu söylemiş.sergide onu evine davet etmiş.Aslında poriot pek gitmek istemiyordu ama yinede teklifi geri çeviremedi.

BAY SHAITANA ‘NIN EVİNDEKİ YEMEK

Bay shaıtana gelen misafirlerle poriotu teker teker tanıştırdı.İlk önce bayan oliver ile ardından Başmüfettiş Battle,Albay Race,Doktor Roberts,Bayan Lorrimer,en sonda Miss Meredith.Biraz onla konuştuktan sonra uşak yemegin hazır olduğunu söyledi. Yemek yedikten sonra  briç oynamaya karar verirler. Miss meredith,roberts,Miss lorrimer,despard diğer odada ise albay race ,oliver poriot, battle briç oynamıştır. Shıtana ise miss meredithin bulunduğu odadaki kanepede uzanmıştır.Bir süre sonra müfettiş battle ve poriot  evden ayrılmak üzere shaıtananın yanına giderler ve bakarlar ki shaıtana ölmüş.Etraftakiler bir panik içindedirler.Korkmuşlardır. Hepsini birer birer dört soruşturmacı sorgular.Poriot ise daha çok briçte kim daha iyi oynadı  diye sormaktadır. Hepsinin sorgusunu aldıktan sonra yollarlar ve bu dört soruşturmacı despard miss meredith,doktor roberts ve bayan lorrimerin geçmişini ögrenmeye çalışırlar.

Bay Battle’ın Doktor Roberts’i araştırması

Battle doktorun muayenesine gider ve doktorun muayenesini araması gerektiğini söyler. Doktor da izin verir ve sekreterin ona yardım etmesini söyler. Battle ile sekreter konuşmaya başlarlar. Eski bir olaydan bahseder sekreter.Battle sonra muayeneden ayrılır ve poriotla öğle yemeğinde  buluşurlar.Poriot doktor hakkında  birşey bulup bulamadığını battle sorar. Battle ise o eski olayı anlatır.bay ve bayan crattack doktor robert’in eski hastalarındandır. Bayan crattack doktora karşı ilgi duymaktadır ama bunu kimseye söylememiştir. Bay crattack piyasa da  satılan tıraş fırçasından almış ve bir süre sonra tıraş fırçasındaki antraks mikrobundan dolayı ölmüştür. Bayan crattack mısıra gitmeye karar vermiş ve gitmeden öncede tifo aşısını doktora vurdurup gitmiştir.bir yıl sonrada mısırda kan zehirlenmesinden dolayı ölmüştür. Bay battle bu olay hakkında detaylı bilgi için bir adamını görevlendirmiştir. Crattack’ların hizmetçilerinden  Elsie Batt’la görüşür. “Elsie Batt olayı Bay Crattack’ın öldüğü gün çok sinirli olduğunu, Bayan Crattack’a bağırdığını, bağırırken de kendisinin aldatıldığını daha fazla dayanamayacağını söylediğini, bunun üzerine Bayan Crattack’ında Dr. Roberts’i arayarak gelmesini istediğini ve kısa bir süre sonra Dr. Roberts’in gelerek Bay Crattack’la tartışıp ayrı bir odaya gittiğini ve daha sonra Dr. Roberts’in evden ayrıldığını anlatır.

Poriot ise ilk olarak doktor roberts’ın yanına sonrada bayan lorrimerin yanına gitti. Onlara briç oynadıkları evin şeklini evin içinde ne bulunduğunu ve oynanan briç sayılarını söylemelerini istedi. Miss lorrimer poriota çok yardımcı olmuştu olan her şeyi hatırlıyordu.poirot onun geçmişi bile dün gibi hatırladıgını söyledi Miss lorrimer poiroto çok garip olduğunu söyledi ama poirot ise şöyle cevap verdi.’’yooo bende ALLAH’ın yarattığı gibiyim bazımız onun yarattıgı gibi olmaktan kaçınırız ’’dedi.

Bayan oliver de araştırma yapmak için miss meredith’in yanına gider.Miss meredithin yanında arkadaşı Rhoda dawes vardır.Bahçeye geçip konuşurlar.Bayan oliver bu olayda Miss Meredithi suçlu olmadıgını ortaya çıkarması için Miss Meredeth’in ona yardım etmesi gerektiğini söyler. Ve gider. Bir gün miss meredethin arkadaşı bayan oliverin yanına gider ve miss meredethin bir zamanlar bir evin hizmetçisi olarak çalıştığını ve hanımının ilaç  yerine şapka boyası içerek öldüğünü anlatmıştır.Başmüfettiş battle ise  despard ile konuşmak istemiş.Despard uzun boylu,yakışıklı bir adamdır. Müfettiş desparda briç hakkında soru sorar oda daha çok robertsin yaptığı hileleri söyler. Despard bir de miss meredithin yanına gittiğini ve ona avukat bakımından yardım etmek istediğini söylemiştir.Başmüfettiş despard hakkında araştırma yaptıgını önce bayan luxmore ile konuştuğunu ve herşeyi anlattığını söyler.Oda şöyle anlatır. “Prof. Luxmore ve eşine Amazon’larda rehberlik ederken hepimiz humma hastalığına yakalandık. Prof. Luxmore hepimizden daha fazla ateşli idi. O gece kendisini kaybetmiş bir şekilde nehire doğru ilerlediğini gördüm. Onu engelleyemeyeceğimi düşünerek onu bacağından vurmaya karar verdim. Tam silahı ateşlerken Bayan Luxmore beni engelleyerek onu sırtından vurmamı sağladı. Polise giderken Bayan Luxmore’un bana olan duyguları yüzünden suçlanacağımı düşünerek yerlilere hummadan öldüğünü söyledim “der.

Bayan lorrimer  poirotu arayarak onunla konuşması gerektiğini söyler.Poirotta gider ve bayan lommier shaıtanayı kendisinin öldürdüğünü söyler.Poirot buna inanmaz ve lommieri sıkıştırır daha sonrada evden ayrılır . Tam giderken arkasına bakar ve Bayan Lorrimer’in merdivenlerden Mıss Meredith sandığı genç bir kızın çıktığını görür ve yoluna devam eder.
Bir gün sonra başmüfettiş poirotu  arayarak Bayan Lorrimer’in intihar ettiğini ve diğer cinayet sanıklarına bir itiraf mektubu yazdığını söyler. Bunu öğrenen dedektif hemen Bayan Lorrimer’in evine gider ve Dr Roberts’le karşılaşır. Hizmetçiyi teselli etmeye çalışırken olayı sorar. Hizmetçi kendisine hanımefendinin dün rahatsızlandığını ve bunun dedektifin gitmesinden sonra gelen Mıss Meredith’le görüşmesinden sonra olduğunu, bunun üzerine hanımefendinin uyku ilacı alarak istirahate çekildiğini söyler. Olaya ilk müdahaleyi sabah büyük bir telaşla  gelen Dr. Roberts yapmıştır.

Dedektif bunları öğrendikten sonra Bayan Lorrimer’in odasına gider ve kadındaki morluğu fark eder. Bunun üzerine başmüfettiş ile beraber Mıss Meredith’in evine giderler. Arkadaşı Mıss rhoda dawes ile beraber nehire indiğini öğrenirler. Hızla nehire giderler, biraz ileride Mıss Meredith’in arkadaşı ile kayıkta olduğunu, despart ında  onlara doğru gittiğini görürler. Tam o sırada Mıss Meredith arkadaşının bacağından tutarak nehire atar. Arkadaşının müdahalesi ile kayık alabora olur. Binbaşı despard suya atlar. Mıss rhoda dawese  yönelerek onu kıyıya bırakır ve tekrar gider. Mıss Merdith’i çıkarır ancak artık çok geçtir. Mıss rhoda  olaylara bir anlam veremez ve dedektife sorar. Dedektif Mıss Meredith’in daha önce yanında çalıştığı ev hanımını zehirleyerek öldürdüğünü ve bunu bilen tek kişininde arkadaşı  olduğunu bildiği   için arkadaşını  öldürmek istediğini anlatır.

Bu sırada Bayan Oliver’i arayarak Dr. Roberts’ı büroya çağırmasını ister. Bu olaydan sonra başmüfettiş ve dedektif büroya gider ve kendilerini bekleyen Dr. Roberts’le konuşmaya başlarlar. Dedektif  katilin Dr. Roberts olduğunu söyleyerek anlatmaya başlar “O gece Bay Shaıtana’nın yaptığı konuşmadan şüphelenerek onu öldürmeye karar verdin, üçüncü elde Granşlemi yaparak herkesin dikkatini oyuna çekip kendisini oyun dışı bırakarak şöminenin yanına gidip hançerle Bay Shaıtana’yı öldürdün ve  hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam ettin, tam o sırada oyun dışı kalan Mıss Meredith şöminenin başına giderek Bay Shaıtana’nın halini görünce kontrol etmek amacı ile üzerine eğildi, bunu gören Bayan Lorrimer katili Mıss Meredith zannetti.

Bayan Lorrimer’in hasta olduğunu örgendin ve bayan lorrimerin  el yazısını taklit ederek  mektup yazdın. Sabah  erkenden gelip hizmetçiye hiçbir şey sezdirmeden kendisine sıcak su getirmesini istedin ve Bayan Lorrimer’le yalnız kalıncada  ona  intihar süsü vererek onu zehirledin  “diyerek poirot Dr Roberts’ı suçlar. Dr Roberts  ellerinde bir delil olmadığını söyler. Dedektif eski arkadaşı bir aktörü Dr. Roberts’e görgü tanığı bir cam silici olarak tanıştırır ve  Dr. Roberts her şeyi itiraf etmek zorunda kalır.

BENİM DÜŞÜNCEME GÖRE;

Bence bu roman harika bir şey en çok ilgimi  çeken de  shaıtana nın bu kişilerin katil olduğunu şu cümlelerle söylemesi bazen suçlar kazalar ile olabilir bazen de bir hizmetçi ev hanımına sinirlenip onu zehirleyebilir. shaıtana bence bunları biliyordu. Ölümü üzerine bu katillerinde suçlarının ortaya çıkmasını sağladı. En çok ta beğendigim karakter  binbaşı despard

OLAYDA GEÇEN YERLER

 • SERGİ
 • BAY SHAITANIN EVİ
 • MİSS MEREDİTHİN EVİ
 • ROBERTSİN MUAYENEHANESİ
 • BAYAN OLİVERİN EVİ
 • BAY BAYAN CRATTACKIN EVİ
 • BAYAN LORRİMERİN EVİ
 • DÖRT SORUŞTURMACININ BULUŞTUGU BÜROLAR
 • POİROT VE BATTLEIN ÖGLE YEMEGİNİ YEDİGİ LOKANTA
 • BAYAN LUXMORENİN EVİ
 • MİSS MEREDİTHİN VE RHODANIN GİTTİGİ NEHİR

OLAYIN GEÇTİGİ  ZAMAN

Belirsiz bir zaman aslında ama sadece shaıtananın öldürüldügü  günü söyleyebiliriz .oda ayın 18