Fareler ve İnsanlar Özeti

Fareler ve İnsanlar romanı kısaca Özeti konusu teması anlatılmak istenen verilmek istenen mesaj Geniş özeti Fareler ve İnsanlar romanında neyden bahsediliyor ödevi projesi karakter kişi kadrosu ollay örgüsü

Fareler ve İnsanlar Kitabının Kısa Özeti

Fareler ve İnsanlar adlı romanın kısa özeti şu şekildedir: Fareler ve İnsanlar, 2 arkadaşın yaşamını işler. George, ufak tefek ve zeki biridir, Lennie ise iri yarı fakat aklı kıt biridir. Çiftliklerde çalışarak hayatlarını sürdürürler ancak Lennie’nin yaptıkları devamlı başlarına bela açar. İkili, hayalleri için bir araya gelir: kendilerine ait bir çiftlik sahibi olmak. Ancak Curley’nin karısı, Lennie’nin başını belaya sokacak biri olarak ortaya çıkar.

Fareler ve İnsanlar Kitabının Konusu Nedir?

Fareler ve İnsanlar kitabı, birbirine zıt karakterdeki iki arkadaştan birinin yaptıklarıyla başlarına bela getirmesi ancak ikilinin sonunda arkadaşlığından ödün vermemesini konu ediyor. Hayallerine güçlü bir şekilde bağlanan bu iki dosttan birinin takıntısı ve zaafı, diğerinin onu öldürmesine neden oluyor.

Tüm bunlara rağmen yukarıdaki kitap özetinde de göreceğiniz üzere Fareler ve İnsanlar; dostluğu, arkadaşlığı ve dayanışmayı ele alan bir kitap.

Fareler ve İnsanlar Romanının Geniş Özeti

Lennie ve George çok iyi anlaşan iki dosttur. Birlikte çalışıp para kazanabilecekleri bir çiftlikte işe girmeye karar verirler.Otobüs şoförüne zor gelince onları çiftliğin beş kilometre uzağında indirir. İşe girmeden bir gün önce Salinas Nehri’nin kıyısında bulunan vadide günlerini geçirirler.Akşam yemeğini yedikten sonra biraz sohbet ederler.George arkadaşına eğer başına bir şey gelirse burada saklanması gerektiğini söyler.Sabah olup çiftliğe geldiklerinde patronla tanışırlar.

Lennie ve George’a birkaç soru sorar. George önceden Lennie’ye konuşmaması gerektiğini söylediği için Lennie cevap vermez.Konuşursa aklının olmadığı ortaya çıkacak ve işe alınmayacaklardır.Bu durum patronun dikkatini çeker ve George’un,Lennie’yi kullanıp parasını yediğini düşünür. George ise onun kuzeni olduğunu anlatıp yalan söyler. Yaşlı adam Candy ile biraz sohbet ettikten sonra içeriye patronun oğlu Curley gelir ve ne zaman geldiklerini sorar. Lennie cevap vermeyince sinirlenir.Bunun üzerine George,Curley’den hoşlanmaz.Birkaç dakika sonra kapıda Curley’nin karısı görünür.Lennie kızın güzelliğinden etkilenir.

George arkadaşına kızar.Bu kadının cilveli tavırlarını beğenmez.Daha sonra uzun boylu,ağır başlı olan adam Slim yatakhaneye gelir.George’a ne zaman geldiklerini sorar. Sohbet ettiklerinde içeriye Carlson adında koca göbekli, İriyarı bir adam gelir ve tanışırlar.Slim’in köpeğinin yavruladığını Candy’ye söyler.Çoban köpeğinin artık yaşlanıp, leş gibi koktuğunu ve köpeğin vurulması gerektiğini anlatır.Yaşlı adam ilk başta istemese de kabul eder. George, Slim’in yavru köpeklerinden Lennie’ye bir tane ister. Slim yavru köpeklerden birini Lennie’ye verir ve Lennie o geceyi ahırda geçirir.Bir süre sonra silah sesi duyulur.Candy üzüntüden yatağına uzanmış şekildedir.

Yatakhanede oturduklarında Curley içeriye girer ve telaşlı bir şekilde karısını sorar.Dışarıya çıktıktan sonra George ve Lennie kendilerine ait küçük bir çiftliğin hayalini kurarlar.Candy de çiftliklerinde onlara yardım edebileceğini söyler. Sohbet ettiklerinde içeriye yeniden patronun oğlu Curley,yanında da Slim gelir.Karısının Slim ile olduğunu düşünür ve Slim itiraz eder.Lennie hayal ettiği çiftliği düşünüp güldüğünde ona sinirlenir. Lennie’ye saldırarak onu döver.Lennie’nin yüzü kanlı şekildedir.George, Lennie’ye ona saldırması gerektiğini söyler ve Lennie kocaman elleriyle Curley’nin elini parçalar.Curley’e bir şey soracak olurlarsa elini makineye kaptırdığını söylemesini isterler ve onu hastaneye götürürler.

      Yalnız kalan Lennie, ahırdaki yavru köpeklerin yanına uğrarken küçük bir kulübede yalnız başına oturan Crooks’u görür ,yanına gider.Crooks ilk başta zenci olduğu için içeri girmesini istemez.Lennie içeri girer ve Crooks’a hayalini anlatır.Crooks,bunun asla gerçekleşmeyeceğini ve George’un , Lennie’yi terkedip biriktirdikleri paraları tek başına yiyeceğini söyler.Lennie,Crooks’un söylediklerini doğru bulmayarak itiraz eder.Birkaç dakika sonra içeri Candy gelir ve biraz konuştuktan sonra George’un geldiğini görünce yatakhaneye giderler.Sabah olunca Lennie yavru köpekleri okşamak için ahıra gider.Daha sonra yavruyu elleriyle sıkıp onu öldürür.

Küçük bir çukur açıp yavru köpeği içine koyar.George’un artık tavşanları okşamasına izin vermemesinden korkar.Curley’nin karısı ahıra gelir.Lennie ilk başta George izin vermediği için konuşmak istemez ve kız ona yanaşmaya çalışır.Curley’yi sevmediğini söyler ,böylece sohbet uzayıp gider.Kıza yumuşak şeyleri okşamayı sevdiğini söyleyince kız saçlarını okşatır.Kocaman elleriyle kızın saçını okşayan Lennie’nin elleri kızın saçına yapışır.Çığlık atan kızın ağzını kapatır. Daha fazla dayanamayan Lennie,kızın boynunu yanlışlıkla kırar ve kız ölür. Kızın ölü bedenini samanlıklarla örter. George’un dediği gibi başına bir bela gelirse çalılıkta saklanması gerektiği aklına gelir ve çalılığa gidip orada saklanır. Candy, Lennie’yi aramak için ahıra gelince kızın öldüğünü görür ve George’u çağırır. Kızın ölü bedenini görünce şaşkınlıkla bakarlar,bunu Lennie’nin yaptığını düşünürler.

     İşçiler, bu işin içinde George’un olduğunu düşünmesinler diye George önceden yatakhaneye gider.Birkaç dakika sonra Candy,işçilere Curley’nin karısının öldüğünü söylemek için yatakhaneye gelir ve hep birlikte ahıra doğru giderler.Çok sinirlenen Curley ve işçiler tüfeği alıp çalılığa giderler. Lennie tek başına çalılıkta oturmaktadır. Bunun üzerine George arkadaşının yanına gider. Sohbete daldıklarında, Carlson’un tabancasını aldığı için George tüfeği eline alıp Lennie’yi vurur. Slim, George’un yanına gelir ve doğru bir şey yaptığını söyler.

ROMANIN BAŞKAHRAMANLARI=Lennie ve George

BAŞKAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ= Lennie=Kocaman gözleri baygın bakan,çirkin suratlı,geniş ve düşük omuzlu,iriyarı ve güçlü birisidir.Zeka özürlüdür.Fare,tavşan,köpek gibi hayvanları okşamayı çok sever.

George=Lennie’nin çok yakın olduğu arkadaşıdır.Ufak tefek çevik,keskin ve sert hatları olan esmer yüzlü birisidir.

YARDIMCI KAHRAMANLAR=Candy,Curley,Curley’nin karısı,Slim,Carlson,Crooks

YARDIMCI KAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ= 

Candy=Çiftlikteki temizlikçidir.Uzun boylu,düşük omuzlu,yaşlı birisidir.

Curley=Patronun oğludur.Esmer tenli,kahverengi gözlü,kıvırcık saçlı,sıska,kendini beğenmiş ufak tefek bir gençtir.Ayrıca usta bir boksördür.Kendinden iri birisini görmeye dayanamaz.

Curley’nin karısı=Süslü,güzel,gözü dışarıda bir kadındır.Ruj sürülü dolgun dudaklı ve ağır makyaj yapılı olan iri gözlü birisidir.

Slim=Uzun boylu,ıslak,uzun ve siyah saçlıdır.Ağır,saygın bir kişiliğe sahip olan,güzel ve etkili konuşan birisidir.Çiftliğin prensi ve arabacıların başıdır.

Carlson=Koca göbekli,iriyarı bir adamdır.

Crooks=Zenci,gururlu ve ciddi bir adamdır.Her zaman temiz ve derli toplu,insanlarla arasına belli bir mesafe koyan birisidir.

MEKAN=Romanda olaylar vadi,çiftlik ve Crooks’un kulübesinde gerçekleşmektedir.

Vadi=Salinas Nehri’nin kıyısında uzanan,altın rengi yamaçlar ile kayalığın olduğu,her bahar canlanan söğütlerin,kalın dallarıyla gölün üstünde kavis çizen çınarların ve söğütlerin arasından geçerek çınarlar boyunca uzanan patikanın bulunduğu,yamaçlarının Gabilan Dağı’na tırmandığı vadi

Çiftlik=

Dış mekan(Ahır)=Geniş,bir ucunda tavana kadar uzanan saman yığınlarının olduğu ahırdır.

İç mekan(Yatakhane)=Loş ışıklı karanlığa bürünen,uzun,derme çatma ve iç duvarlarının beyaza boyandığı,duvarda kare şeklindeki pencerelerin ve sekiz tane yatağın bulunduğu kocaman bir yatakhanedir.

Crooks’un kulübesi=

Dış mekan(Crooks’un kulübesi)=Koşum takımlarının ve bitişiğinde ahırın bulunduğu küçük bir kulübedir.

İç mekan(kulübenin içi)=İçi samanla doldurulmuş bir yatak ile duvardaki askılarda tamir edilen kopmuş koşum takımlarının bulunduğu ve pencerelerin altında kocaman bir gübre yığınının olduğu odadır.

ZAMAN=Romanda zaman kavramı belirtilmemiştir.

ROMAN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM

Romanı çok beğendim ama sonunun bu şekilde olmaması gerekirdi.Özellikle beğendiğim cümleler şunlardır.

-“Bizim gibilerin ailesi yoktur.Biraz paraları olduğunda hemen harcayıp bitirirler.Onları düşünen tek bir kişi bile yoktur bu dünyada…”

 “Ama biz öyle değiliz,’’diye sevinçle bağırdı Lennie. “Şimdi bizi anlatsana.’’

“Ama biz öyle değiliz’’dedi sonra.

 “Çünkü…’’

“Çünkü sen varsın benim yanımda ve …’’

“Ben varım senin yanında.Biz ikimiz hep birbirimizin yanındayız,işte böylece bizi düşünen biri var bu dünyada.’’