Gora Özeti – Tagore

GORA (TAGORE)

Tagore, Batı edebiyatından ve Hint kültürünün özgün kaynaklarından esinlenerek Gora’da Hint gerçeğini, Hindistan’ın bağımsızlığı ülküsünü yepyeni bir teknikle ve derin duygularla çok sürükleyici bir anlatımla dile getirir.

Kalküta’da yaşayan Binoy, kaza geçiren yaşlı bir adama yardım eder. Pareş Babu adlı bu adamın yanındaki genç kız, Binoy’u çok etkiler.
Binoy, Hint Vatanseverler Birliği’nin başkanı olan Gora’nın arkadaşıdır. Gora’nın babası Krişnadayal, kendini Hindu dinine adamıştır. Ancak oğlu Gora’yı bu dinden uzak tutmaya çalışır; Gora bu duruma anlam veremez. Annesi Anandamoyi aralarını bulmak için sürekli çırpınır ve Gora’ya gerçeği anlatmak ister. Gora aslında yanlarına sığındıktan sonra ölen bir irlandalı çiftin oğludur. Yabancı bir çocuğu sahiplenmek, Hindu geleneğine göre ağır bir suç olduğu için Krişnadayal, gerçeğin bilinmesinden korkar.

Hindu inançlarına bağlılık duymayan ve bu yüzden de Gora ile çatışan Binoy, Hindu inançlarına göre yememesi gereken yemekleri yiyerek ilk başkaldırısını gerçekleştirir. Daha sonra Pareş Babu’nun evine gider. Orada erkeklerden kaçmayan kızları ilk defa görür. Özellikle Lolita’dan çok etkilenir. Orada tanıdığı kişiler, kast sistemine, Hindu inançlarına inanmaz; Hıristiyanlığa yakınlık duyar. Aynı gün oraya babasının arkadaşı Pareş Babu’yu ziyarete Gora da gelir. Yolda Binoy ile Gora tartışırlar. Gora arkadaşının o aileyle görüşmesini istemez. Buna rağmen Binoy, Pareş Babu’nun ailesiyle ilişkisini devam ettirir. Lolita ile aralarında platonik bir aşk başlar. Bu arada Gora ile Suşarita da birbirlerinden etkilenmişlerdir. Özellikle Suşarita içten içe Gora’yı sever; bu yüzden Haran’in nişan teklifini reddeder; sonunda Hindu dinine girmeye karar verir. Diğer taraftan Binoy ile Lolita da kendi dinleri izin vermediği halde evlenirler.

Gora en sonunda kendini Tanrı’ya adamaya karar verir ve kutsal Ganj Irmağı kıyısında düzenlenen arınma töreni başlarken babasının ölmek üzere olduğu haberini alır. Krişnadayal ölmeden önce Gora’nın ingiliz soyundan geldiğini anlatır. Gora büyük bir yıkım yaşar ve Hindu dinine inancını da yitirir. Suşirata’ya giderek artık kendilerini ayıran bir kastın ve dinin olmadığını söyler. Sevincini paylaşmak için annesi olarak görmeye devam edeceği Anandamoyi’nin yanına koşar.