Uyumsuz – Veronica Roth Özeti Proje Performans Ödevi

Uyumsuz Romanı Tahlili

Romanın İsmi: UYUMSUZ (DİVERGENT)

Romanın Yazarı: Veronica Roth

Romanın Basıldığı Yer ve Tarih: 2014 Şubat- Amerika

Romanın Yayınevi ve Yayımlayanı: Artemis – İlgin Sönmez

Romanın Sayfa Sayısı : 507

Romanın Özeti ve Olay Örgüsü

Kitabın baş karakteri olan Beatrice’nin 16 yaşına gelmesiyle her şey başlıyor. Yaşadıkları şehrin surlarının dışında olan düşmanlar yüzünden şehirdeki insanlar 5 gruba bölünüyor. Bunlar Cesurlar, Fedakarlar, Dürüstler, Dostlar ve Bilgeler. Beatrice’nin ailesi Fedakarlar. Doğan çocuklar 16 yaşlarına geldikleri zaman kendi gruplarını seçiyorlar.

Beatrice grup seçmeden önce yetenek sınavına giriyor. Ve yetenek sınavında üç gruba da aynı anda uyduğunu görüyor. Bu yüzden yetenek testi başarısız oluyor. Seçim günü geldiğinde kendisi Cesur olmak istediği, cesurları sevdiği ve daha yakın olduğu için cesurları seçiyor. Abisi de Bilgeliği seçiyor. Bu seçim sonunda Beatrice ailesini ile bütün bağını kesip cesurlara katılıyor. Fedakar olarak doğduğu için ilk başta başarısız oluyor. Daha sonra takım lideri Dört’ün yardımı ile güçlerini gelişiyor.

Daha sonra zaman içinde, şehrin içindeki tehlike yaratan Uyumsuzları ortadan kaldırmaya planladıklarını öğreniyor. Ama aslında Beatrice ve takım liderleri Dört de uyumsuz. Sonra Bilgeleri başı cesurlar ile birlik olarak cesurları robota dönüştürüyor. Ve fedakarlara saldırıyorlar.Dört ve Beatrice’i yakalıyorlar. Sonra Dörtü robota dönüştürüyorlar Beatrice’yi öldürmeye çalışıyorlar. Sonra Beatrice’nin annesi Beatrice’yi kurtarıyor. Sonra annesi ölüyor. Sonra Fedakarları öldüreceklerken Beatrice geliyor Bilgeliğin baş, fedakları kontrol etmeden önce durduruyor. Sonra cesurlar eski haline dönüyor. Dörtü’de kurtarıyor. Sonra Trene binerek uzaklaşıyorlar.

Romanın Özeti: Beatrice yaşadığı şehirde 16 yaşında bir kızdır. Beatrice’nin annesi ve babası da fedakarlığa üyedir ve Beatrice’nin bir de erkek kardeşi vardır. Anne ve babaları iki çocuğunun da fedakarlık topluluğunu seçmesini ister. Ve her ikisi de teste girer. Ama Beatrice’nin testi uygun çıkmaz. Testi yapan kadın şaşırır ve uyumsuz olduğunu söyler. Uyumsuzda tehlikeli olduğu için kimseye söylememesini ister. Seçim zamanı geldiğinde bütün gruplar ve bütün grubunu seçecek olanlar ordadır. Beatrice ve kardeşi Caleb heyecanlıdır.

Sıra Calebe gelir ve Beatrice merakla izler. Caleb grubunu seçmek için gidiyor ve Calebin önünde beş tane kase var birisi cesurluk birisi fedakarlık birisi dürüstlük birisi dostluk ve diğeri de bilgelik Caleb elini kesiyor ve kaselerin üzerinde gezdirirken annesinin gözüne bakıyor ve bilgelik topluluğunu seçiyor. Beatrice, annesi ve babası çok şaşırıyor. Beatrice “Ne yani fedakar doğmuş kardeşim bilgeliğimi seçiyor.” Sıra Beatrice’ye geldiğinde heyecandan kasıla kasıla yürüyor ve seçim sırasına geldiğinde sürekli annesine ve babasına bakıyor.

Elini kesiyor ve kanını cesurluğun kasesine damlatıyor. Anne ve babası da çok şaşkın ve üzgünler. Ne yani fedakarlıktan doğmuş iki çocukları da ayrı topluluklara gitti. Beatrice yaptığı seçimden yarı pişman yarı mutlu olarak cesurlar topluluğunun yanına gidiyor ve oradan ayrılıyorlar. Beatrice anne ve babasını bir daha göremeyecekti. Cesurlar koşa koşa uzaklaşıyorlar ve hızlı bir trene atlayarak gidiyorlar. Trenden inecekleri zaman hızla giden trenden çatıya atlıyorlar. Çatıya atladıktan sonra herkes bekliyor. Herkes arkasına bakıyor ve trenden atlamayan bir kız yere çakılıp düşmüş. Beatrice ağlamamak için kendisini zor tutuyor eğer ağlarsa elenir.

Cesurlar topluluğunda ağlamak veya korkmak gibi bi şans yok herkes kurallara uymak zorundadır. Çatıda bir lider geliyor ve neler yapılacaklarını anlatıyor. Önlerinde kocaman bir boşluk sonu görünmeyen delik ve içinizden bir gönüllü gelsin ve atlasın diyor Eric. Beatrice bir sağına bakıyor bir soluna ve kimse katılmayınca ben atlarım diyor. Deliğe doğru gidiyor ve aşağı bakıyor nefesini topladıktan sonra aşağı atlıyor. Aşağıda ağa denk geliyor ve yukarı doğru bakarak gülümsüyor. Tam kendine gelirken Dört adında yardımcı lider gelip kaldırıyor. Dört ona “ Güzel atlayış.” Diyor sonra etrafı gezdiriyorlar tanıtmak amaçlı. Kalacakları yerleri gösteriyorlar kılarla erkekler aynı odada ve banyo kapısız diyor herkes aynı yerde giyinip yatacak diyor Eric. Beatrice ve üyeler şaşırıyor.

Beatrice’ye adın ne diye soruyorlar “Beatrice” diyor ve adını değiştirmek için son şansın diyor Dört. Ve oda Tris diyor. Yarışma başladığında herkes birbiriyle dövüşüyor. Beatrice’ nin arkadaşı Christina ilk dövüşüyor ve Christina’nın boyu 1. 50 cm 55 kilo. Karşısına ise 1.80 cm 80 kilo bir kadın çıkıyor Christina dövüşüyor ve artık yeter pes ettim diyor. Eric bunu duyunca sinirleniyor tamam diyor gel benimle Christina’yı köprüye götürüyor ve köprüden aşağı bırakıyor. Christina iki eliyle birden demirleri tutuyor. Eric de Pesmi değimli diye soruyor.

Christina cevap vermiyor. Eric de “5 dakika dayan dayanamazsan ölürsün.” Diyor. Beatrice hemen saate bakıyor. Zaman başladı diyor Eric. Alttanda nehir akıyor. Her dalga geldiğinde Christina’nın üzerine geliyor. Şiddetli bir dalga geldiğinde Christina’ bir eli kayıyor ve tek elle tutunuyor. Beatrice iyice telaşlanıyor ve zamana bakıyor az zamanın kaldığını söylüyor. Beatrice “hadi Christina dayan az kaldı” diyor ve süre bittiğinde Christina’yı kaldırıyorlar. Eric dönerek “ Bu hepinize ders olsun bundan sonra bayılana kadar pes etmek yok” diyor. Sıra Beatriceye geldiğinde karşısına bir erkek çıkıyor. Ama Tris dövüşme konusunda yetenekli değil. Ve dövüşeceği erkek den dayak yiyor ve en son bayılıyor.

Beatrice gözlerini açtığında yanında arkadaşlarını görüyor. Ve kaç gündür baygın olduğunu soruyor. Onlarda 3 diyor.Tris kendine geliyor. 2. yarışmanın bayrak kapmaca olduğunu öğreniyor. 2 gruba ayrılıyorlar Dört ve Eric rakip Tris ve Christina aynı takımda ellerine silahları alır almaz herkes görev yerlerine gidiyor. Tris bayrağın yerini öğrenip almaya gidiyor önüne biri çıkıyo silahın mermisi bitiyor. Ve dövüşmek zorunda kalıyor. Karşısındakini yere seriyor ve bayrağı alıyor. Bayrağı gösterdikten sonra herkes onu alkışlıyor.

Herkes eve dönüyor gece bittikten sonra Tris teste giriyor. Testini yapan Dört boynuna serum yapıyor. Ve hemen hayale dalıyor. Teste hayalindeki şeyi yaptıktan sonra uyanıyor ve Dört ona çok iyi olduğunu soruyor. Yine bir test daha oluyor yine Dört yapıyor bu seferde Beatrice testi çok iyi yapıyor ve Dört ona ilk testinin ne çıktığını soruyor. Beatrice de tehlikeli olduğu için asıl cevabı söylemiyor. Dört de söylemeyince anlıyor ama bir şey demiyor 1 hafta sonra da final var.Ve yeni üyelerin bazıları Beatrice’ nin testlerde çok iyi olduğunu anlayınca ona pusu kurup aşağı atmak istiyorlar.

Beatrice’ye 3 tane maskeli erkek saldırıyor. Tris birinin maskesini çıkardığında arkadaşı All’ı görüyor. Ardından hemen Dört geliyor Tris’i kurtarıyor. Sonra yemek yerken yanına All geliyor ve Tris’e üzgün olduğunu ve kendisini affetmesini söylüyor. Tris ise kabul etmiyor ve tersliyor. All yanından gidiyor. Yemek bittikten sonra Dört ile Tris eve giderken sesler geliyor. Seslerin olduğu yere doğru gidiyorlar Tris çok şaşkın bir şekilde bakıyor. Daha sonra uçurumdan bir ceset çekiyorlar “ama bu bu Olamaz All benim yüzümden öldü.” Tris o gece Dört’ ün evinde kalıyor. Dört yanına geliyor ve sohbet ettikten sonra Tris ona dövmesi’ nin nasıl olduğunu soruyor.

Dört gösteriyor sırtında bütün topluluğun amblemi var. Tris de soruyor neden hepsi var. Dört ben sadece birini seçemiyorum. Yani hem fedakarlık hem dürüstlük hem cesurluk hem bilgelik hem de dostluk olmak istiyorum yani ben de uyumsuzum diyor. Ve Trisi uyumsuz olmasından ayırt edebilmeleri için kendi zihnine girmesini istiyor. Tris kabul ediyor. Her ikiside boynuna iğne yapıyor ve Dört’ ün zihnine giriyor. Zihnindeki testleri gene uyumsuz gibi yapıyor. Dört onu uyarıyor bir cesur onu yapmazdı diyor Tris de bütün testlere çözüm yolu buluyor ve testleri nasıl yapacağını anlıyor.

Sonra final günü geliyor Dörtle birlikte final yerine gidiyorlar. Ortada büyük bir koltuk oraya oturuyor boynuna yine iğne batırıyorlar. Test başlıyor Tris bütün testleri tamamlıyor. Ve uyandığında başarılı olduğunu söylüyorlar yani testi geçti finali kazandı. Ödül olarak çuval taşımaya gidiyorlar Tris çuval taşırken gözüne yansıma geliyor yansımanın olduğu yere doğru gidiyor. Önüne annesi çıkıyor annesi konuşuyor ve annesi ona “uyumsuz olmanın çok tehlikeli olduğunu söylüyor.

Tam neden diyecekken arkadan birisi sesleniyor arkasını döndüğü an annesi gidiyor. Cesurlar topluğunda kalacağı yere gidiyor ve uyurken herkesin boynuna takip cihazı yerleştiriyorlar. Takip cihazı diye kandırıyorlar. Tris sabah kalktığında arkadaşı Christina ya nereye gittiğini soruyor ama o ve kimse cevap vermiyor. Tris anlıyor boynundaki takip cihazı değil. Yapılan herkes robot gibi oluyor beyinlerini kontrol edebiliyorlar. Ama Tris ve Dört uyumsuz olduğu için onlarda işe yaramıyor. Savaş alanına giderken içinden bir uyumsuz daha çıkıyor ve o uyumsuzu öldürüyorlar.

Tris bunu görüyor ve kendini zor tutuyor. Trene bindikten sonra Dört’ ü görüyor onun yanına doğru yavaşça ilerliyor ilk baş Dördün de dönüştüğünü sanıyor Dörtte çaktırmadan elini sıkıyor. Trenden indikten sonra Eric Dördü görüyor ve yanına gidiyor Dört çaktırmıyor Tris de önünde Eric konuşuyor ama Dört cevap ve hareket ederse öleceğini biliyor. Eric tam uzaklaşırken bir şey dikkatini çekiyor Dördün yanına tekrar geliyor. Kafasına silah dayıyor arkadan Tris silahı kaldırıyor ve uyumsuz oldukları ortaya çıkıyor. Biraz kaçtıktan sonra yakalanıyorlar. Bilgeliklerin başı geliyor “Kızdan kurtulun” diyor. Tam Trisi öldürecekken annesi geliyor ve kızını kurtarıyor. Trisle birlikte babasının yanına giderken annesi ölüyor.

Dört onların elinde olduğu için annesinin cesedini orda bırakıyor ve babasını bulmaya gidiyor. babasını bulduktan sonra kontrol merkezine gidiyorlar. Tris, babası ve kardeşi Caleb. Gider gitmez Tris Dördü görüyor onu kurtarmaya yanına gidiyor ama Dört baygın. Hemen sonra bilgeliklerin başı geliyor ve o artık seni duyamaz diyor ve Dördü kontrol ediyor Tris’ le kavga etmesini söylüyor. Dört hemen Trise saldırıyor. Tris biraz zorlanıyor sonra yerden silahı alıyor kendi kafasına dayıyor “Dört artık uyan benim” diyor Dört kendine geliyor. Ve Tris ile birlikte bütün kontrol altındaki cesurları ve esir olan fedakarları kurtarıyor.

Ana Kahramanlar ve Diğer Kişiler

Kişiler: Beatrice (Tris), Dört ,Christina, All, Peter, Eric, Caleb, Tori Jeanina Netalle Andrew Max

Asıl Kişiler: Beatrice Dört Eric Christina Caleb Andrew Netalle ve Jeannina

Ruhi özellikler: Beatrice: Cesur fedakar dürüst zeki
Dört: Cesur fedakar dürüst zeki
Eric: Kötü
Christina: Fedakar dürüst kibar
Caleb: Zeki ve dürüst
Andrew: Fedakar ve dürüst
Netalle: Fedakar cesur ve zeki
Jeannina: Zeki ve kötü

Fiziki Özellikler: Beatrice: Sarı saçlı orta boylu zayıf.
Dört: Uzun boylu esmer ve siyah saçlı
Eric: Uzun boylu kilolu esmer tenli
Christina: Kısa boylu zayıf siyah düz saçlı
Caleb: Uzun boylu sarışın hafif kiloludur
Andrew: Orta boylu yaşlı hafif kiloludur
Netalle: Orta boylu beyaz tenli zayıfdır
Jeannina: Orta boylu sarışın sarı düz saçlı ve hafif kiloludur

Yardımcı Kişiler: Tori Max All Peter

Ruhi özellikler: Tori: Cesur ve zeki
Max: Cesur zeki ve dürüst
All: Cesur fedaker dürüst
Peter: Cesur iyi fedakar

Fiziki Özellikler: Tori: Kısa saçlı uzun boylu
Max: Orta boylu esmer siyah saçlı
All: İri yarı uzun boylu kilolu
Peter: Beyaz tenli kısa boylu kilolu

Olayın geçtiği mekanlar: Cesurların yeri, Arena, Sokaklar, Orman

Zaman: Ev, Cesurların yeri, Arena, Orman
Mevsim: Yaz
Yıl: 2011

Dil ve anlatım özellikleri: Öyküleyici, Tartışmacı, Düşsel, Coşku ve heyecana bağlı anlatım ve Destansı anlatım

Dil ve üslup özellikleri: Akıcı ve Duru

Romanın türü: Macera

Yazarın Hayatı

Veronica Roth (19 Ağustos 1988,25 yaşında) New York Time’ın en çok satanlarından Uyumsuz üçlemesi ile tanınan Amerikalı yazar ayrıca Goodreads 2011 Choice Awards’ın sahibi.Roth film haklarını Summit Entertainment’e sattı.Uyumsuz serisinin ilk kitabının çekimlerine başlandı.Roth,Şikago Barrington kasabasında bir kenar mahallede büyüdü ve Northwestern Üniversitesin’de ödevini yapıyor olması gerekirken ilk kitabı Uyumsuz’u yazdı.2011 yılında fotoğrafçı Nelson Fitch ile evlendi.Roth’un bir abisi var,müzisyen Karl Vincent Roth.Northwestern Üniversitesi’nde yaratıcı yazar derecesine sahip ve şuanda Şikago’da bulunmakta.

Yazarın Diğer Eserleri

Uyumsuz, Kuralsız, Yandaş, Bir iz bırak

Roman hakkında düşüncülerim: Güzel bir kitap aşırı ve sürükleyici bir kitap tam macera sevenler için.

Kitapla ilgili soru cevaplar:

1) Başkahramanın adı nedir?

Cevap: Beatrice, Tris
2) Beatrice’ye yardım eden eğitmenin adı nedir?
Cevap: Four
3)Uyumsuzları istemeyen kadın kim?
Cevap: Jeanina
4)Uyumsuzlar kimlerdir?
Cevap: Bir topluluğa değil birden fazla topluluğa ait olan insanlara uyumsuz denir.
5) Kim uyumsuzdur?
Cevap: Tris, Four
6) Bulundukları şehri kim kurtarmıştır?
Cevap::Tris
7)Bir yere giderken neyle gidiyorlar?
Cevap: Trenle
8)Beatice’nin ölen akrabası kimdi?
Cevap: Anne babası
9) Beatrice’yi tehlikede olduğunu kim söylemiştir?
Cevap: Annesi
10) Yaşadıkları şehirde kaç toplum var?
Cevap:5
11) Toplulukların ismi nedir?
Cevap:Cesurlar Fedakarlar Bilgeler Dostlar Dürüstler
12)Lider kimdir?
Cevap: Eric
13) Tris kız arkadaşının adı nedir?
Cevap: Crsitina
14) Tris hangi topluluktan Cesurlara geçmiştir?
Cevap: Fedakarlar
15) Tris’in abisi hangi topluluğa geçmiştir?
Cevap: Bilgeler
16) Yenilerden aşağıya ilk atlayan kimdir?
Cevap: Tris
17) Beatrice adını ne diye değiştirmiştir?
Cevap: Tris
18) Tris kime aşık olmuştur?
Cevap: Four
19) Uyumsuzları neden yok etmeye çalıştılar?
Cevap: Çünkü onların tehlikeli olduklarını düşünüyorlardır.
20) Finalde ne oldu?
Cevap: Trene atlayıp şehirden uzaklaştılar.