Don Kişot Özeti Kısaca

don kişot

Don Kişot Özeti Kısaca

İspanyol yazar Miguel De Cervantes‘in 17. yüzyılda kaleme aldığı “Don Kişot‘ adlı roman, Norveç Nobel Enstitüsü’nde, dünyaca ünlü yüz yazar tarafından, dünyanın en iyi kurgu eseri seçildi.

Şövalye hikayeleriyle komik bir maceracının hikâyesini birleştiren roman, şövalye serüvenleri okumaktan aklı karışmış yaşlı şövalye “Don Kişot‘un, atı Rosinante ve gerçek dünyaya bağlı uşağı Sancho Panza ile birlikte geçirdiği serüvenleri anlatır.

ilk bölümde, Don Kişot (Alonso ûuijano), okuduğu romantik çağ şövalyelerinin romanslarından etkilenerek, bu kurumun yeniden canlandırılması için yola çıkar. Ancak, ideali ile kendi gerçekliği arasında trajikomik bir uçurum vardır. Kafasında bir tas, elinde bir sopa, üzerinde paslı bir zırh ve cılız atı ile o, bir şövalye karikâtürüdür. Maceralarını adamak için seçtiği güzel ise yakınlarındaki bir köylü kızıdır. Şövalyelik töreni bir şato olarak gördüğü köhne bir handa yapılır. Dönüş yolunda karşılaştığı Sancho’yu bol vaatle kandırınca ekip tamamlanır. Macera başlar; insanlara kötülük yapan devler sandığı yel değirmenlerine, koyun güden çobanlara, makinelere, şarap tulumlarına saldırılarla devam eder. Bölümün sonunda, Don Kişot, iyileştirilmek amacıyla akrabaları ve köyün papazı tarafından kandırılarak evine getirilir.

ikinci bölümde Don Kişot, Sancho ile yeniden yola koyulur. Artık ünü duyulmaya başlamıştır. Eğlence meraklısı Dük ve Düşes, onun için bir oyun hazırlarlar. Don Kişot şatoda gerçek bir şövalye gibi ağırlanır. Sancho’ya ise ada diye bir çiftlik verilir. Kahramanlarımız mutludur ama oyun uzun sürmez. Adasını istediği gibi yönetemeyeceğini anla-yan Sancho istifa eder. Don Kişot bir mizansen olan düelloda yenilir ve koşul gereği köyüne dönmek zorunda kalır. Yeniden eve dönen Don Kişot hastalanır. Deliliği de sona erer. Sancho’nun hayaller dünyasına yeniden dönme teklifini reddeder. Bütün malını fakirlere miras bırakır ve ölür.