İntibah Özeti Kısa Konusu Ne Anlatılıyor

İntibah Özeti Kısa Konusu Ne Anlatılıyor

İntibah Özeti Kısa Konusu Ne Anlatılıyor

Namık Kemal‘in Magosa’da sürgündeyken yazdığı ve serbest bırakılıp İstanbul’a döndüğü 1876 yılında basılan İntibah (Uyanış) adlı romanı, ilk edebî romanımızdır. Eserin asıl adı “Son Pişmanlık” her nedense maarifçe sakıncalı görülüp değiştirilmiştir.

İntibah Özeti:

Ali Bey yirmi yaşlarında bir mirasyedidir. Bir gün Çamlıca’da gezerken gördüğü Mehpeyker adlı bir kadına bir görüşte âşık olur. Mehpeyker kötü yola düşmüş bir kadındır. Ali Bey bu kadınla vakit geçirmeye ve içkiye başlar. Annesi oğlunu bu tehlikeli yoldan kurtarmak ve onu eve bağlamak amacıyla Dilaşup isminde güzel bir cariye satın alır. Ali Bey bir süre ortalıkta görünmeyen Mehpeyker’den şüphelenerek onu bırakır ve Dilaşup’a bağlanır. Yüzüstü bırakılmayı kabullenemeyen Mehpeyker, Ali Bey’den ve Dilaşup’tan intikam almak ister. Eski aşığı Abdullah Efendiyle bir plan yapıp Dilaşup’a iftira ederler ve Ali Bey, Dilaşup’u satılığa çıkarır.

Esirciyle anlaşan Mehpeyker onu satın alır. Ali Bey kendini iyice içkiye verir ve babadan kalan parayı tüketir. Annesi kahrından ölür. Ali Bey’in tekrar kendisine dönmesini başaramayan Mehpeyker onu öldürmeyi kafasına koyar. Ali Bey’i bağ köşkündeki eğlenceye davet eder. Amacı onu orada bir Hırvat’a öldürtmektir. Ancak Dilaşup bu planı öğrenir ve Ali Bey’e haber verir. Hırvat, Ali Bey karakola gittiğinde onun paltosuna sarınarak minderde uyuyakalan Dilaşup’u Ali Bey sanarak öldürür. Ali Bey, polis ve mahalleli ile birlikte köşke geldiğinde kendisine öç alıcı bir dille her şeyi anlatan Mehpeyker’! öldürür. Hapse atılır ve altı ay sonra üzüntüsünden ölür.