İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Konulu Bilgi Yarışması Soru ve Cevapları Powerpoint PPS

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü

20-27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası ve 12 Mart İstiklâl Marşının Kabulü ile ilgili programlarda okul ya da ilçe düzeyinde bilgi yarışması yapmak isteyen öğretmen arkadaşlarla, 27 Aralık 2022 tarihinde yaptığımız “Bilinenden Bilinmeyene İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu bilgi yarışmamızın Powerpoint sunumunu paylaşıyorum. “Türk’ün Özü, Akif’in Sözü” teması etrafında yapacağınız bir etkinlik olabilir. İşinizi kolaylaştırması dileğiyle…

Bilinenden Bilinmeyene “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu BİLGİ YARIŞMASI

Yarışmanın amacı: Vatanın bağımsızlığı için kalemini ve yüreğini konuşturan İstiklâl Marşı’nın şairi, Mehmet Akif Ersoy’u anmak, onun hakkında farkındalıklar sağlamak, gelecek kuşaklara millî ve manevi değerler açısından model olacak bir iç ses olan Akif’e duyarlılıklar oluşturmak hedeflenmektedir.

KATILIM KOŞULLARI VE GENEL AÇIKLAMALAR:

1.Eynesil ilçesinde yer alan lise düzeyindeki okullar yarışmaya katılacaktır.
2.Yarışmada 24 açık uçlu soru olup her sorunun cevaplanma süresi 45 saniye olarak belirlenmiştir.
3.Grup sözcüleri cevapları kağıda yazıp süre bitiminde cevaplar herkesin görebileceği şekilde paylaşıp seslendirecekler, sonra doğru cevaplar ekrana yansıtılacaktır. Okulları temsil eden gruplar 3 as, 1 yedek öğrenciden oluşacaktır.
4. Her sorunun doğru cevabı: 10 puandır.
*Sorular İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve “edebiyat” ile bağlantılı olup öğrencilerin İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy hakkında kültürel birikime sahip olmaları amaçlanmıştır.
5.Yarışma sonunda puanlar toplanıp dereceye giren okullar belirlendikten sonra dereceye giren okullara ödülleri, 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ya da 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü programında verilecektir.
6.Yarışma, Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası olan Aralık ayında Mehmet Akif Ersoy’un vefat ettiği gün 27 Aralık salı günü 13:30-14:10 saatleri arasında Eynesil Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılacaktır.
Tüm okullara başarılar dileriz!…

İNDİR

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Adem Öner